Kauza BIS a novičok: „Co je vám do toho,“ odbyl Zeman moderátora. Kalouska má za pětiprocentní hysterku

Blesk.cz

27. 03. 2018 • 17:48

Bylo nutné úkolovat v souvislosti s kauzou novičok Bezpečnostní a informační službu (BIS)? „Co je vám do toho,“ tak odsekl na dotaz moderátora pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech Miloš Zeman. Hlava státu by měla zprávu o možném výskytu či skladování jedu, kterým byl otráven exagent Sergej Skripal, dostat zprávu od tajných služeb do měsíce.

 

„Co je vám do toho? Prezident má svaté právo úkolovat BIS. Nemusí k tomu dát souhlas vláda, rozhodnutí prezidenta se dává vládě na vědomí,“ řekl Zeman k úkolu, který zadal řediteli BIS Michalu Koudelkovi v pondělí. „Pan ředitel Koudelka mě ujistil, že BIS zpracuje tuto zprávu do jednoho měsíce,“ doplnil informaci prezident s tím, že tajné služby se samy o případ nezajímaly.

„Byl jsem to i já, kdo označil ruské obvinění za drzou lež. I některé další zdroje, které nemohu uvádět, protože nejsou otevřené, vedou k určitým pochybnostem,“ řekl Zeman také k úkolu pro BIS ohledně novičoku. Naznačil tak, že chce mít úplnou jistotu.

„Reagovat na nějaké pětiprocentní hysteriky, to po mě nechtějte,“ připojil Zeman poté, co mu moderátor David Vaníček citoval ostré reakce šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska nebo předsedu STAN Petra Gazdíka. První ho nazval zrádcem, druhý zmínil žalobu na velezradu.

Celý rozhovor si můžete pustit ZDE >>>

SDÍLET