Klimatizace je ve vedrech příjemná, může být ale nebezpečná. Dokonce se kvůli ní umírá

Lenka Petrášová

MÝTY O ZDRAVÍ 1. DÍL | Tropické teploty posledního měsíce nedělají dobře kardiakům i mnohým jiným nemocným. Jenže klimatizace je mnohem větší zlo než vedro samotné. Existují pro to i statistiky a výzkumy. Většina firem, ale i řidičů totiž zapomíná klimatizaci pravidelně čistit. Pro velké kancelářské budovy s rozsáhlými mezistropními jednotkami jsou to náklady v řádech statisíců, pro majitele aut od tří tisíc nahoru. Potíž je v tom, že kvůli znečištěné klimatizaci se dá i zemřít.

Každý už někdy slyšel varování lékařů o tom, že klimatizace způsobuje záněty spojivek i dutin, nachlazení, angínu, podráždění sliznic či zablokovanou páteř. Proto je pro kancelářskou práci podle Zuzany Mathauserové ze Státního zdravotního ústavu ideální teplota 24 stupňů a rozhodně by neměla klesnout na dvaadvacet a méně. „Chápu, že nestačí dát teplotu o šest stupňů níž, když je venku osmatřicet. Přesto doporučuji zůstat při šestadvaceti.“ Dobře to ví třeba zpěvák Daniel Landa, jenž kvůli klimatizaci a obrně lícního nervu skončil kdysi v nemocnici dokonce s podezřením na nádor.

Jenže i takto teplotně „zdravě nastavená klimatizace“ je nebezpečná, byť ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách aktuálně ujišťuje, že ne.

Němce vyděsil pohled na třesoucí se kancléřku. Náhlý odchod Merkelové by neprospěl nikomu

sinfin.digital