Koaliční smlouva je v rozporu s Ústavou, tvrdí Chovanec. Klub ho ale za vzpouru proti vládě nevyloučí

ČTK, lup

13. 07. 2018 • 10:32

Bývalý úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec nabídl poslaneckému klubu sociálních demokratů, aby bez jeho účasti rozhodl o jeho případném vyloučení. „Pokud by mě z klubu vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal,“ řekl Právu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka ale takovou variantu odmítl. Klub ani strana podle něj Chovance nevyloučí a věc považuje za uzavřenou.

Chovanec dříve pro deník Právo vysvětlil, že pro vládu hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů ve středu nehlasoval, protože v něm přetekl pohár. Vadí mu, že sociální demokracie v koalici nedostala to, co bylo s ANO dojednáno a že se kabinet opírá o hlasy KSČM. Z důležité sněmovní schůze se proto omluvil.

Předseda ČSSD Jan Hamáček následně uvedl, že ho Chovancovo rozhodnutí zklamalo, stejně jako zbytek klubu podle něj měl respektovat výsledky vnitrostranického referenda.

„V průběhu vyjednávání o vládě jsme dali na stůl mnoho tzv. nepřekročitelných podmínek a ze všech jsme ustoupili. A mně už se prostě nechtělo ustupovat z té poslední,“ řekl Chovanec, který v rozhovoru pro deník opakovaně upozornil, že strana nemá pět ministrů, které požadovala. Vrátil se tak ke sporu o Miroslava Pocheho, kterého ČSSD neúspěšně prosazovala na post ministra zahraničí.

Poslanec řekl, že on i tři jeho kolegové z klubu podepsali koaliční smlouvu jen s výhradami. „Je totiž v rozporu s Ústavou, protože nařizuje poslancům hlasovat pro všechny vládní návrhy automaticky. Ale poslanec dává slib, že bude hlasovat podle svého vědomí a svědomí a nemůže být zavázán koaliční smlouvou,“ dovysvětlil Chovanec.

Chvojka už ve středu odmítl, že by Chovance měl klub kvůli jeho postojům a rozhodnutím vylučovat. „Každý poslanec má volný mandát, koná ho podle svého vědomí a svědomí a já ho za to nechci jinak dehonestovat,“ konstatoval Chvojka. Dnes stanovisko zopakoval. „Platí, že Milana Chovance nebudeme za jeho názor vylučovat ani ze strany ani z klubu. Tato záležitost je pro poslanecký klub ČSSD uzavřená,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Chovanec bude podle Chvojky podporovat vládní zákony ve Sněmovně, i když pro kabinet nehlasoval. „On má prostě problém s touto vládou, ale to neznamená, že by měl mít problém s dobrými zákony, které tato vláda bude předkládat do Sněmovny,“ uvedl ve středu Chvojka. Chovanec ale Právu řekl, že bude podporovat návrhy, které budou v souladu s programem ČSSD.

SDÍLET