„Komouše nechceme. Hanba vládě.“ Tisíce lidí demonstrovaly proti Ondráčkovi i Babišovi

ČTK, ziz, luš, raz

05. 03. 2018 • 21:15

Na Václavském náměstí v Praze a dalších městech po České republice se dnes sešly tisíce lidí, aby daly najevo nesouhlas s pátečním zvolením poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu, do čela sněmovní komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). V Praze navíc lidé podepisovali petici za volbu nového předsedy komise pro GIBS. Archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. 

V dolní části Václavského náměstí připravili organizátoři zhruba 30 petičních stánků, podle reportérek INFO.CZ byl o ně velký zájem.

„Kde jsou podpisove archy, nevíte?“ ptala se jedné z nich kolem 19. hodiny asi 50letá žena. „Nejdůležitější je to podškrábnout, jinak to nemá cenu,“ vysvětlovala. V tu chvíli už jí ostatní posílali petiční archy, okamžitě se kolem ní tvořily fronty.

„Současné dění mi začíná až moc připomíná únor 1948. Ondráček byl poslední kapka,“ řekl reportérce INFO.CZ jeden z naštvaných lidí, kteří přišli dát najevo nesouhlas se současným děním. „Nemyslím, že by se stav v zemi mohl vrátit přímo před rok 89, ale ANO, KSČM a SPD ve sněmovně je problém,“ myslí si další z demonstrujících.

V 19:00 akce vyvrcholila společným pozvednutím petičních listů srolovaných do symbolického bílého obušku. Událost dle reportérky INFO.CZ působila jako spontánní akce svolaná na poslední chvíli. Na náměstí byly jen petiční stánky, oproti jiným demonstracím chybělo pódium. Kolem 18:30 začal dav na Václavském náměstí houstnout. Ozývaly se bubny a první pokřiky: „Babiše do koše,“ hlásila reportérka INFO.CZ. „Česko není Rusko. Komouše nechceme. Národu ostuda. Máme toho dost. Hanba vládě,“ znělo z davu. 

„Koblihy nežerem,“ skandoval spolu s davem starší pár z Prahy. Komunisti se měli zakázat dávno, řekli další z reportérek INFO.cz, která byla na místě, když se jich ptala, proč přišli. Museli jsme, má to cenu, zdůrazňovali. Poté znovu zvedli papirové obušky a do rytmu s nimi mávali v rytmu skandování „Dlužíme to Havlovi“. 

V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie, Pirátské strany, KDU-ČSL i Soukromníků. Krátce předtím, než se lidé začali rozcházet (cca 20:00), zpívali českou hymnu.

Demonstrace se zúčastnili i političtí představitelé, například neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš. Na twitteru sdíleli příspěvky z akce předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Fotografii přidal také bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Zcela zaplněná dolní půlka Václaváku. Hesla proti Ondráčkovi a Babišovi. Díky všem kdo přišli!“ napsal Sobotka. 

Protesty se konaly také v Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Písku, Jihlavě, Českých Budějovicích, Liberci či Hradci Králové. V Brně se sešlo dle odhadů policie zhruba 2000 lidí. Přišel i předseda ODS Petr Fiala, který slíbil, že strana v úterý navrhne sněmovně odvolání Ondráčka z čela komise pro GIBS.

Zvolení Ondráčka podle něj není banální záležitost, nad kterou se dá mávnout rukou. „Je to symbol a úder do tváře demokracie,“ řekl Fiala. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je nutné vzdorovat tendenci k restauraci starých politických pořádků.

Na jihu Moravy se demonstrovalo také v Břeclavi, tam se ale zapojilo podle policejního mluvčího Bohumila Maláška jen 25 lidí. Podobná účast byla podle zpravodajů ČTK i ve Zlíně a Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

„Jeho zvolení je odstrašujícím pokračováním trendu, kdy jsou extremistické názory legitimizovány jako nová společenská norma. Doposud jsme se neangažovali, nejsme spojení s žádnou konkrétní stranou, ale páteční volba nám připadá natolik přes čáru, že jsme se rozhodli jako občané jasně a srozumitelně vyjádřit své znepokojení s vývojem politické situace v ČR v posledních týdnech a měsících,“ uvedl jeden z organizátorů petice Vojtěch Otevřel.

SDÍLET