Skála, nebo Konečná? Komunisté o nástupci Filipa a novém volebním lídrovi rozhodnou v dubnu

Europoslankyně Kateřina Konečná a neformální lídr nostalgiků uvnitř KSČM Josef Skála. Především mezi mini se bude 10. dubna rozhodovat o tom, kdo bude nástupce Vojtěcha Filipa v čele komunistické strany. Kandidátů na předsedu ale bude více, a nelze tudíž vyloučit ani to, že se nakonec bude „smát třetí vzadu“.

Komunisté mají pech. Kvůli pandemii koronaviru museli už potřetí odložit řádný sjezd strany. Co by je jindy nechalo nejspíš v klidu, nyní budí nervozitu: sjezd se totiž bude konat v kritické chvíli. 

Za prvé: dlouhodobé trendy naznačují, že komunisté budou v říjnových volbách bojovat doslova o politické přežití a vyloučit nelze ani to, že zmízí z parlamentu. A s tím souvisí druhá věc: Vojtěch Filip už nehodlá na předsedu kandidovat, do voleb by je tedy měl vést někdo jiný.

Oficiálně zatím KSČM seznam kandidátů na předsedu neodtajnila, mimo záznam vám ale většina řekne, že mezi jasné favority patří europoslankyně Kateřina Konečná a neformální lídr nostalgiků Josef Skála. Teď je poměr sil mezi nimi údajně vyrovnaný, určující bude postup příznivců stávajícího předsedy. A protože se od Filipa čeká příklon ke Konečné, bude nejspíš právě ona, kdo povede komunisty do sněmovních voleb. 

Kromě toho, že bude jednou z mála žen v čele (stále ještě) relevantní politické síly, půjde nejspíš také o jedinou předsedkyni či předsedu, který svou stranu do sněmovních voleb povede, aniž by v nich sám kandidoval. Pikantní na tom je, že ani její hlavní soupeř v boji o čelo KSČM se nebude o hlasy voličů v říjnových volbách ucházet z čela kandidátky. Skála jde do voleb v Praze až z pátého místa, lídryní komunistů bude v metropoli stalinistka Marta Semelová. Jinak řečeno: ať už bude v dubnu do čela strany zvolena Konečná, nebo Skála, je dost dobře možné, že komunisté nebudou mít svého předsedu od podzimu ve sněmovně. Tedy pokud se tam jako strana vůbec dostanou. 

Nakonec snad jenom tolik, že v dubnu zvolené vedení bude pouze provizorní a nerozhodnou o něm tak jako jindy delegáti sjezdu, ale jen ústřední výbor. Pokud na podzim pandemie přece jen ustoupí, komunisté svolají řádný sjezd na 28. a 29. listopadu s tím, že jeho delegáti zvolí řádné vedení strany se standardním čtyřletým mandátem.

sinfin.digital