Konec boje? Michaláková ztrácí rodičovská práva, s odvoláním v Norsku neuspěla

ČTK

Norský soud se nebude zabývat odvoláním Češky Evy Michalákové proti rozsudku, který ji v červnu zbavil rodičovských práv k jejím dvěma synům. Potvrdil tak rozhodnutí z června, proti kterému matka chlapců protestovala. 

Krajský soud v norské metropoli potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance z června tohoto roku, když se odmítl zabývat odvoláním proti rozsudku, které podala Eva Michaláková. Ta protestovala proti rozhodnutí okresního soudu z června, který ji zbavil rodičovských práv k oběma synům. „Ano, tuto informaci mohu bohužel potvrdit. Sám jsem se to dozvěděl před chvílí,“ řekl Českému rozhlasu právník Michalákové Pavel Hasenkopf.

„Krajský soud v Oslo se domnívá, že zbavit paní Michalákovou rodičovských práv za to, že případ medializovala, je naprosto správné a vlastně okresní soud chválí a zcela se s ním ztotožňuje,“ uvedl dále advokát.

Ten také potvrdil, že bude Eva Michaláková za opětovné získání rodičovských práv ke svým dvěma synům nadále bojovat. Nyní podle jeho slov přijde na řadu Nejvyšší soud v Norsku, poté případně Evropský soud pro lidská práva. Hasenkopf rovněž vyjádřil naději, že svůj slib splní premiér Bohuslav Sobotka a bude za Českou republiku intervenovat ve prospěch matky.

Michaláková Českému rozhlasu řekla, že aktuální rozhodnutí pro ni bylo do jisté míry překvapením. Doufala, že justice alespoň jednání nařídí a věcí se bude řádně zabývat. "Nechápu, jak mohou být Norové tak bezohlední a nebrat vůbec v úvahu právo biologických rodičů," myslí si Michaláková.

Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů, vyrůstají odděleně ve dvou rodinách.

Letos v červnu norský soud Evu Michalákovou zbavil rodičovských práv ke dvěma jejím synům. Současně zakázal matce i otci stýkat se s chlapci. Adopci mladšího hocha soud ale nepotvrdil a otci rodičovská práva ponechal. Michaláková se proti tomuto verdiktu bez úspěchu odvolala. Právník matky Pavel Hasenkopf v polovině září nevyloučil, že pokud odvolání neuspěje, mohl by případ skončit u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Norská strana se k případu od počátku nevyjadřuje. Podle některých médií a expertů tak není možné si udělat jasný názor jen podle stanoviska jedné strany.

sinfin.digital