Konec Ťoka byl otázkou času. Novákovou i Staňka drží Zeman

08. 04. 2019 • 17:16

Podle politologa Daniela Kunštáta byl konec Dana Ťoka na postu ministra dopravy otázkou času. O svém konci Ťok poprvé otevřeně promluvil v pondělí s tím, že nyní nechává vše na premiérovi Andreji Babišovi. Ten se má přitom ve středu opět setkat s prezidentem Milošem Zemanem. O dalších výměnách ministrů se zatím vedou pouze spekulace, ve hře je například konec ministryně průmyslu Marty Novákové, ministra spravedlnosti Jana Kněžínka či ministra kultury Antonína Staňka.

Na celé věci přitom není ani tak překvapivá samotná výměna některých ministrů, podobné manévry česká veřejnost zažila prakticky u každého vládního kabinetu, co možná naopak překvapí, je fakt, že se zatím týkají pouze ministrů nominovaných hnutím ANO. „O výměně Dana Ťoka se v minulosti hovořilo už mnohokrát, je dlouhodobě kritizován doslova ze všech stran a především: už patrně před nějakou dobou ztratil důvěru samotného premiéra,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Daniel Kunštát s tím, že byl Ťokův konec ve funkci pouze otázkou času.

Jinak je to ale podle jeho mínění v případě ministryně průmyslu Marty Novákové, a to navzdory faktu, že se během krátké doby ve funkci dopustila už několika faux pas. „Andrej Babiš si je bezpochyby vědom, že pro něj přinejmenším z hlediska veřejného obrazu vlády a potažmo hnutí ANO není v žádném smyslu přínosem. Spíše naopak,“ uvažuje Kunštát. Předpokládá také, že sám o své vůli by ji Babiš určitě okamžitě a bez mrknutí oka vyměnil. Jediná otázka tak podle něj zní, jak se k případnému odchodu nešťastné ministryně postaví Miloš Zeman, který je – dodává politolog – jejím vehementním zastáncem.

„Jde zkrátka o to, zda Zeman vůbec připustí její odchod a pokud ano, jakou koncesi za to od premiéra bude žádat,“ vysvětluje Kunštát. Podobně se to má také s ministrem kultury Antonínem Staňkem. „Ministr kultury vskutku není politická superstar, řečeno velmi mírně. A už vůbec není politikem, který by dokázal ČSSD přinést jakékoliv plusové – zejména volební – body,“ pokračuje ve svém výkladu Kunštát s tím, že předseda ČSSD Jan Hamáček přesto musí tvrdit, že je s prací svých ministrů spokojen a nevidí důvod k jejich výměně.

A proč? Podle Kuštáta je to prosté. „Jednoduše proto, že se snaží zachovat posjezdový vnitrostranický status quo. Ten spočívá mimo jiné v tom, že ČSSD nebude příliš provokovat prezidenta. A právě pokus vyměnit Zemanova protégé Staňka by takovouto provokací bezpochyby byl,“ říká politolog. Jinak řečeno, Kunštát připomíná, že je ČSSD ve vztahu k prezidentovi přece jen v delikátnějším a mocensky submisivnějším postavení než Babiš. „U něj je přece jen pravděpodobnější, že u svých, aktuálně nepohodlných nominantů dokáže jejich odvolání snáze prosadit – a to i u těch, kteří patří mezi prezidentovy oblíbence,“ uzavírá politolog.