Korupce a netransparentnost při koupi budovy radnice Prahy 7: Věc šetří státní zastupitelství, Čižinský vinu odmítá

S blížícími se komunálními volbami je favoritem v sedmé městské části hlavního města uskupení Praha sobě v čele se současným starostou Janem Čižinským, kterému průzkumy přisuzují poměrně vysoké voličské preference i v celopražských volbách na magistrát. Praha sobě dlouhodobě bojuje za vyšší transparentnost veřejné správy a proti korupci a klientelismu. Poměrně překvapivě tak může působit skutečnost, že právě korupci a netransparentnost vedení Prahy 7 aktuálně šetří státní zastupitelství na základě podaného trestního oznámení. Čižinský prostřednictvím tiskového mluvčího pochybení popírá.

Pro vysvětlení toho, co se v současné chvíli na Praze 7 odehrává, se neobejdeme bez drobného historického exkurzu. Jan Čižinský a jeho Praha 7 byli poprvé zvoleni v roce 2014, bezprostředně poté začal proces, jehož cílem mělo být vybudování nové radnice městské části. Výsledkem byl nákup budovy na adrese U Průhonu 38, která byla následně zrekonstruována pro potřeby radnice.

Jako starosta zadal Jan Čižinský pro nalezení nejvhodnější nemovitosti pro novou radnici průzkum u společnosti Doma je doma s.r.o., na jehož základě pak došlo k výběru současné zrekonstruované budovy. Jak ale vyplývá z trestního oznámení, jehož text má redakce INFO.CZ k dispozici, společnost, která studii vypracovávala, měla mít zároveň uzavřenou smlouvu o provizi s makléřskou společností, která prodej zprostředkovávala, čímž se dostala do značného střetu zájmů.

Kopii smlouvy o provizi, která byla jednou z příloh trestního oznámení, má redakce INFO.CZ rovněž k dispozici, a vyplývá z ní, že sjednaná provize měla činit 2 % z kupní ceny, pokud ta dosáhne 80 milionů korun, případně 3 % z kupní ceny, jestliže dosáhne 100 milionů korun.

Podle informací zveřejněných radnicí Prahy 7 byla nemovitost U Průhonu 38 pořízena za 89 milionů korun bez DPH, provize dle sjednané smlouvy by tak byla v řádu vyšších jednotek milionů korun. 

Z textu trestního oznámení rovněž vyplývá, že jednatel společnosti Doma je doma Lukáš Kohl, který je podepsán i pod smlouvou o provizi, je dlouholetým dobrým známým Jana Čižinského.

sinfin.digital