Krizový manažer přece není ten, kdo krize vyvolává, říká Středula o Babišovi. Popsal, co skutečně předcházelo jejich střetu

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v rozhovoru pro INFO.CZ detailně popisuje své vztahy s premiérem Andrejem Babišem i kontext, ze kterého vyplynul jejich konflikt minulý týden. Současně glosuje strategii vlády v boji s koronavirem a naše vyhlídky do příštích týdnů. Nejhorší je podle něj pro lidi překotnost opatření a fakt, že večer nevědí, jak to bude ráno. „Těžko pak mohou být v klidu, jejich důvěra v to, že se ta opatření přijímají v nějaké logice, se ztrácí během několika vteřin,“ dodává.

Jak byste popsal vaše vztahy s Andrej Babišem od roku 2014, tedy od chvíle, kdy se stal ministrem financí a později premiérem, do minulého týdne?

Každý si děláme svou práci, jak nejlépe umíme. Beru to jako pracovní vztah, ať už v čase, kdy byl v pozici ministra financí, anebo nyní, v pozici premiéra. Každý máme nějakou agendu, každý plníme své úkoly. V mém případě je to zastupovat zájmy zaměstnanců. To, že jsme podle mého soudu oba silné osobnosti, občas přináší různé situace. A pak se prostě může stát, že se pan premiér pouští do věcí, kterých jsem byl svědkem minulý týden. To je ale jeho metoda, jeho přístup k lidem, já mám přístup odlišný.

Faktem je, že vy jste minulý týden po jednání s vládou na sociální sítě napsal, že jste se musel jít nadýchat čerstvého vzduchu, vicepremiér Jan Hamáček glosoval jednání s premiérem podobně. Otázka zní: mění se předseda vlády pod tlakem událostí, kterým čelí v posledních týdnech a měsících?

Já si myslím, že jedním z těch důvodů, které způsobují to, čeho jsme svědky, je blížící se zlom. V tomto případě je podle všeho tím zlomem pocit blížících se parlamentních voleb a pokračující pandemie, což má samozřejmě svoje důsledky. Kdokoli z nás by z toho byl do jisté míry nervózní. Když na vás útočí opozice a zároveň veřejnost, tak se to prostě projeví. A tady to bylo na osobní úrovni, což zažívá občas každý z nás, takže myslím, že si to umíte představit.

sinfin.digital