Krnáčová: Lítačka je náš největší úspěch

ČTK

Největším úspěchem dosavadní vlády ANO, ČSSD a Trojkoalice na pražském magistrátu  je podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zavedení karty lítačka, zprovoznění tunelu Blanka a změna nájemní smlouvy Škodova paláce. 

„Na to, že jsme teprve v polovině funkčního období a v podstatě sedm měsíců jsme pracovali bez funkční koalice, tak těch úspěchů je poměrně hodně." říká v polovině volebního období pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Za největší úspěch považuje zavedení lítačky, která v březnu letošního roku nahradila opencard. „Máme nižší náklady, a to i přesto, že zatím musíme provozovat v omezené míře i opencard. Vždyť ten Bémův (Pavel Bém, bývalý primátor za ODS) projekt stál město 1,7 miliardy Kč. Projekt nám nepatřil a nemohli jsme opencard rozvíjet a karta sama byla zastaralá." 

Podle opozice ale nová karta MHD žádným úspěchem není, mluví o ní jako o druhé opencard. Primátorce kritici vyčítají to, že nevypsala na dodavatele karet otevřenou soutěž.

Za nepovedenou ale Krnáčová považuje situaci okolo silničních okruhů. „Máme problém s Městským, ale i Pražským okruhem. Předchozí vedení města nevykupovalo pozemky a vůbec nepřipravilo projekty k výstavbě, a to ani u těchto klíčových staveb," řekla Krnáčová. Problémy ve výstavbě okruhů naopak opozice často připisuje právě nynější koalici."

Nedokončený je také boj s nepoctivými taxikáři. „Zatím jsme pořád na bojišti. Spolupracovali jsme s ministerstvem dopravy a podařilo se nám prosadit spoustu důležitých opatření. Pokud bude zjištěno předražení, budeme moci na místě odebrat licenci, a jestli toho taxikáře zastaví znovu, půjde o trestný čin. To je myslím velká hrozba a zároveň naše výhoda," řekla. Krnáčová zároveň zdůraznila, že poctivých taxikářů je většina. Město letos spustilo kampaň, která má ochránit turisty.

Neúspěchem je rovněž krize v koalici, která začala loni na podzim a skončila letos na jaře. „Mrzí mě ten sedmiměsíční výpadek, protože jinak bychom toho zvládli mnohem víc. Všichni jsme sice pracovali na maximum, ale některé projekty se samozřejmě zdržely," připustila.

Koalice podle ní ale funguje. "Vždy dokážeme najít společnou řeč. A to je pro mě zásadní," řekla. 

Koalice má v 65členném zastupitelstvu většinu 34 hlasů. Původně měla o jeden hlas méně, ale ke klubu ČSSD se přidala zastupitelka Monika Krobová Hášová (bezp.). Kandidovala za TOP 09, z které odešla.

sinfin.digital