Krutá realita psychiatrických léčeben: Čtyřlůžkové pokoje

Adéla Čabanová

04. 01. 2017 • 13:09

Zastaralé psychiatrické nemocnice potřebují miliardové investice. V rámci příprav na transformaci ministerstvo zdravotnictví zjistilo, jak moc se situace v jednotlivých léčebnách liší. 

Rozdíly v tuzemských psychiatrických zařízeních jsou už jen z hlediska komfortu ubytování. V pěti psychiatrických nemocnicích jsou pokoje v průměru o čtyřech a více lůžkách, naproti tomu v jiných se blíží k průměrnému počtu dvou lůžek na pokoji. Průměrný počet lůžek na pokoji je ve všech šestnácti léčebnách 3,8 lůžka.

Ubytovací komfort, který je dnes standardem v českých všeobecných nemocnicích, je dosud v psychiatrických nemocnicích spíše výjimka. „Když se dnes staví v Holandsku, Švédsku nebo dalších vyspělých zemích nová zařízení psychiatrické péče, jsou v nich obvykle jednolůžkové ložnice se společnými dalšími místnostmi. Tak by to z mého pohledu mělo být, abychom zachovali intimitu a soukromí pacientů,“ říká ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice a místopředseda Psychiatrické společnosti Martin Hollý.

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE NA WEBU E15.CZ

SDÍLET