Kteří ministři dostanou padáka?

Bezprostředně poté, co premiér Bohuslav Sobotka v pátek rozeslal svým stranickým kolegům dopis o výměně „unavených“ ministrů, rozeběhly se spekulace o tom, kdo se odvolání dočká. Ministerský předseda se se svými sedmi ministry terpve začíná scházet. Už teď ale zaznívají především tři jména: Svatopluk Němeček, Jan Mládek a Jiří Dientsbier. Co mají za sebou v Sobotkově vládě?

Svatopluk Němeček

Svatopluk Němeček

Horkým adeptem na výměnu je podle spekulací ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ten čelí dlouhodobě kritice ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Spory se mezi nimi rozhořely hlavně kvůli financování zdravotnictví. Resortu se navíc nedaří prosadit protikuřácký zákon. Výčitky míří i na odchody lékařů do zahraničí. Němečka navíc do úřadu provázely skandály z vedení ostravské fakultní nemocnice. Členem vlády je od roku 2014.

Jan Mládek

Mezi ministry „na odstřel" by mohl být i šéf resortu průmyslu a obchodu Jan Mládek. Ten propadl ve volbách do Senátu a sám tak premiérovi nabídl svou rezignaci. Sobotka ji ale nepřijal. O Mládkově odvolání se přitom mluvilo už dlouho před tím. A zaznívá už i jméno jeho možného nástupce. Měl by jím být tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který má k premiérovi blízko. Má být navíc jedničkou pražské ČSSD do sněmovních voleb.

Jiří Dienstbier

Dlouhodobě míří kritika také na ministra pro lidská práva a šéfa legislativní rady Jiřího Dienstbiera. Rozporuplně je vnímána například jeho vstřícnost k uprchlíkům. S konzervativnější částí sociální demokracie se ale míjí i v dalších tématech. Zároveň je tím ale zajímavý pro skupinu liberálně zaměřených voličů z větších měst. Sobotku navíc podpořil v roce 2013, kdy se ho pokusili sesadit z funkce Michal Hašek s Milošem Zemanem. Do Dienstbiera se opřel i Andrej Babiš, který v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že největší problém má práce s Legislativní radou vlády pod Dienstbierovým vedením.

Koho má Sobotka ve vládě?

Jiří Dienstbier (ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a příležitosti); Milan Chovanec (ministr vnitra); Michaela Marksová (ministryně práce a sociálních věcí); Jan Mládek (ministr průmyslu a obchodu); Svatopluk Němeček (ministr zdravotnictví); Kateřina Valachová (ministryně školství); Lubomír Zaorálek (ministr zahraničí)

 

 

SDÍLET
sinfin.digital