Kyrgyzstán řeší, zda Liglass opravdu převedl peníze. Pokud ne, porušil by pravidla tendru

Markéta Žižková

26. 07. 2017 • 08:15

Kontroverze kolem české firmy Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu postavit vodní elektrárny, neutichá. Aktuální otázka ve středoasijské republice zní, zda firma složila jistinu za obří projekt v hotovosti, nebo jen ve formě bankovního šeku. Státní výbor pro energetiku nepřinesl o převodu peněz žádný důkaz. „Předpokládáme, že na účtu žádné „reálné peníze“ nejsou,“ říká pro INFO.CZ Edil Baisalov, který vedl v roce 2010 kancelář přechodné prezidentky Rozy Otunbayevy.

Současný rozruch rozpoutal v Kyrgyzstánu rozhovor s poslancem tamního parlamentu Janarem Akaevem (nestraník za vládní Sociálnědemokratickou stranu), který vyšel v Lidových novinách. Rychle se ale dočkal překladu. Podle Baisalova vzbudil o to větší pozdvižení, že během léta nezasedá parlament a místní kultura je obecně nastavena tak, že jde o tišší období, během něhož se politici příliš veřejně nevyjadřují. Na podzim navíc zemi čekají prezidentské volby. „To může být i důvod toho, proč se kyrgyzští politici zatím více nevyjadřují k celé kauze kolem firmy Liglass trading CZ,“ říká Baisalov pro INFO.CZ.

Klid ale ukončil zmíněný rozhovor, v němž Akaev uvedl, že vládní úředníci v uplynulých dnech naznačili, že depozit je složený ve formě bankovního šeku, a nešlo by tedy o peníze v hotovosti nebo ve formě bankovního převodu. To by podle politika znamenalo porušení podmínek výběrového řízení.

Na státní výbor pro energetiku tak byl včera vyvíjen tlak, aby dokázal, že částka 1,2 milionu dolarů byla opravdu složena. „Do konce dne to ale neudělali, takže všichni předpokládáme, že tam žádné „reálné peníze“ nejsou,“ říká pro INFO.CZ Baisalov. Poslanec Akaev podle něj vznesl také jako člen parlamentu oficiální otázku. Odpověď na ni ale trvá delší dobu.

INFO.CZ dnes také mluvilo s kyrgyzským poslancem Emilem Toktoshevem (sociálně-demokratická strana Ata Meken), který zasedal v komisi, jež o tendru rozhodovala. Ten se Čechů zastává. „Firma Liglass Trading CZ je podle mě dobrá, spolehlivá a nadějná,“ uvedl s tím, že o ní nemá pochybnosti a nechápe, proč před dohodou varovalo kyrgyzské ministerstvo zahraničí. „Vratislava Mynáře neznám, nikdy jsem s ním ve spojením nebyl,“ dodává pro INFO.CZ.

Kontrakt vzbudil rozruch poté, co vyšlo najevo, že za firmu lobboval prezidentský kancléř Vratislav Mynář u svého kyrgyzského protějšku. Podle dalších informací firma nemá na projekt potřebné finanční zázemí ani zkušenosti z oboru. Baisalov již minulý týden pro INFO.CZ uvedl, že podle něj kontrakt kvůli všem pochybnostem, které ji obklopují, skončí. „Dohoda bude na sto procent zrušena. O tom by neměly být žádné pochybnosti,“ řekl tehdy. Podobně se pro LN vyjádřil i Akaev.

Majitel společnosti Michael Smelík už minulý týden všechny pochybnosti v prohlášení odmítl. Firma podle něj vyhrála veřejnou soutěž na zakázku v mezinárodní konkurenci. V Kyrgyzstánu už podle něj proinvestovala několik milionů dolarů a více než milion musela složit v souvislosti s výběrovým řízením na zakázku. Na otázku INFO.CZ v úterý nereagoval.

SDÍLET