Legendární horská dráha na Výstavišti musí skončit. Jako rozebrat rozhlednu na Petříně, zlobí se majitelé

Václav Suchan

Naše newslettery rozesíláme každý týden

22. 04. 2018 • 16:11

Do konce června mají návštěvníci Výstaviště v Praze-Holešovicích poslední šanci svézt se na legendární horské dráze Cyklon. Po 44 letech provozu totiž nuceně končí. Provozovatelé jsou zdrceni...

Přicházíme k jediné celokovové horské dráze v České republice. Je to krásný retro kousek, to je třeba říct. Atrakce je plně vytížená, vozíky rachotí v zatáčkách a při prudkých sjezdech, ozývá se hlasité pištění dívek, které právě zdolaly závěrečný „hup“ a pocítily na vlastním těle 2,5násobné přetížení. Zážitek z lehce adrenalinové, ale spíše požitkářské jízdy cestujícím nekazí ani cena 60 korun za jedno svezení.

Jaroslav Štaubert (44) nás provádí zázemím dráhy a vysvětluje, proč jsou tak zklamaní z nucené demontáže. „Hodně lidí, co sem třeba už jezdí dlouhá léta a vozí s sebou své potomky, se zlobí, že máme končit. Nechápou to, chtějí sepisovat petice, ale to už se nedá stihnout. My jsme také hodně zklamaní. Dráha přežila od roku 1974, kdy byla na Výstavišti slavnostně otevřena, úplně všechno. Jak intenzivní provoz, tak požáry, povodně a zatopení do výšky pěti metrů v roce 2002. Rozhodnutí městské společnosti Výstaviště, a. s. ale asi nepřežije. To je jako dát rozebrat Petřínskou rozhlednu,“ říká smutně Jaroslav.

Proč musí dráha skončit a kdy se rozjede naposledy? Čtěte pokračování článku zde >>>

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.