Levice v úzkých. ČSSD i KSČM ve volbách doplatí na podporu Babiše

Ve vůbec nejsložitější situaci se nejen před podzimními krajskými a senátními volbami, ale především před těmi sněmovními, které budou příští rok, nachází tradiční levice. Komunisté i sociální demokraté doplácejí na to, že jsou součástí vládního bloku po boku hegemona české politiky, Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

Tento trend pro INFO.CZ popisuje i politolog Lubomír Kopeček. „Pozice spoluvládnutí s největším politickým konkurentem je přirozeně velmi nevýhodná pro politickou revitalizaci ČSSD,“ říká a naráží tím na druhou podstatnou okolnost související s úpadkem obou levicových stran. Andrej Babiš totiž levici zastiňuje nejen ve vládě, ale také v očích jejích tradičních voličů, kteří k němu postupně přeběhli. „Problémy ČSSD mají v posledních letech v zásadě kontinuitní charakter, i když průvodní efekty se v čase liší. Společný jmenovatel těchto problémů je v podstatě stejný – voličská konkurence hlavně ANO, ale i dalších stran, za zmínku stojí zvláště radikální pravice, tedy hlavně SPD, kterým ČSSD nedokáže čelit,“ míní politolog.

A přidává k tomu ještě další faktory, jako například latentní vnitřní nejednota sociální demokracie a její slabá zakořeněnost ve společnosti. „Tím posledním ale není ČSSD nijak mezi českými stranami výjimečná,“ upozorňuje. A pokud jsme tu v minulém textu spekulovali, že ČSSD může vést do sněmovních voleb někdo jiný než stávající předseda Jan Hamáček, podle Kopečka by to nejspíš mělo na volební výsledek jen omezený vliv. „Osobně také příliš nevěřím, že by ČSSD po pravděpodobně špatném výsledku v podzimních krajských a v senátních volbách z vlády odešla. Podobné debakly už ČSSD nedávno zažila (komunální volby 2018, Evropské volby 2019) a odchod z vlády to nezpůsobilo,“ uvažuje politolog. 

Pokud jde o komunisty, jsou podle něj v zásadě také v situaci, kdy doplácí na svou podporu vlády, což podle něj logicky oslabuje jakýkoliv protestní apel, na kterém KSČM po roce 1989 vždy stavěla. Kopeček z toho vyvozuje, že se komunisté pohybují v dost nepřirozené a voličsky nevýhodné pozici, do které je vmanévrovalo stávající vedení strany. „V kombinaci s dlouhodobou erozí tvrdého voličského jádra KSČM, které pomalu vymírá, se dá v souvislosti s krajskými volbami čekat, že u řady krajů bude mít tato strana problém překročit pětiprocentní uzavírací klauzuli. V porovnání s minulými krajskými volbami tudíž pravděpodobně půjde o výrazný propad,“ odhaduje politolog.

Investigativní novinařina není zveřejňování úniků ze spisů. Novináři by neměli využívat tajné služby, říká Šlerka

sinfin.digital