„Lidový" kandidát Horáček? Podle sousedů ne tak úplně

Mluví hlavně o lidech. Objíždí republiku a pochvaluje si, jak ho kontakt s místními nabíjí. Fotí se se zaměstnanci Tilaku, chválí přímočaré Ostraváky za to, že se nedají „okecat". Řeč je o prezidentském kandidátovi Michalu Horáčkovi. Oficiálně svou účast v boji o Hrad oznámil v listopadu, s kampaní už ale začal o několik měsíců dříve. A do jedné z hlavních rolí obsadil i Roudnici nad Labem – třináctitisícové město nedaleko Prahy, kde Horáček posledních zhruba dvacet let žije. Jak blízko má k místním? 

Podle své oficiální image hodně. „V Roudnici nad Labem mám blíž k lidem a k jejich skutečným životům, které zabarvují i ten můj,“ vyznává se textař a bývalý majitel Fortuny na svých webových stránkách. A jako patriot se prezentuje třeba i v několik měsíců starém videorozhovoru pro talkshow Kilák, kde s dvěma novinářkami běží kilometr - přes roudnické náměstí, podél Labe. „Je krásné být z malého města a žít tam s lidmi, kteří v něm žijou také,“ svěřuje se u toho. A budí tím představu, že ho – s trochou nadsázky řečeno – potkáte v páteční večer v místní hospodě.

Jenže z pohledu místních Horáček tak „lidově“ nepůsobí. „Nechce se příliš angažovat, protože chce mít klid a soukromí. V Roudnici se moc neobjevuje, spíše by se dalo říct, že tu pouze přespává,“ popisuje Roudničanka Eva zkušenosti s Horáčkovým angažmá v severočeském městě. Podobně mluví i další místní. Zahlédnou ho spíš, jak jede kolem autem, než že by se s ním potkávali na ulici. O žádném velkém kontaktu nemluví. Vztahy jsou korektní, ale distingované. A hodně Roudničanů se o Horáčkovi bavit nechce vůbec. Ani kdyby si měli vzpomenout na něco pozitivního.

Roudnice nad Labem

Roudnice na kulturní mapě

Do klidného města na břehu Labe, odkud velká část obyvatel dojíždí za prací do 50 kilometrů vzdálené Prahy, se prezidentský kandidát přestěhoval před zhruba dvaceti lety. Prostředí kolem své vily pár minut od náměstí, v blízkosti židovského hřbitova, si tomu chtěl přizpůsobit. Už před lety tak vykoupil část pozemků a domů v okolí. „V blízkosti židovského hřbitova postavil náměstíčko se sochou a kašnou. Je to v podstatě vjezd k němu do domu. Aby měl kolem sebe hezké prostředí, dal sousedům i peníze na opravu domů. Když za vámi někdo v 90. letech přišel s tím, že vás vyplatí nebo vám přispěje na opravu, neodmítli jste ho,“ popisuje Eva, jak se zachovala většina Horáčkových sousedů. A část místních ocenila, že místo vypadá lépe. Horáček si tím ale přirozeně ještě zvýšil své soukromí.

Jaký chce být Horáček prezident?

Teď se ale podle všeho chce do roudnického života zapsat o něco více. „Je to největší zámecký komplex v Česku po Pražském hradě,“ ukazuje Horáček hrdě na roudnický zámek v již zmíněném videu. A vypráví o tom, že tu chystá na jaro 2017 festival, kam pozve třeba Jarka Nohavicu nebo Anetu Langerovou. „Budu pracovat usilovně, aby byla Roudnice umístěna na kulturní mapu Česka lépe než doposud, protože si to zaslouží,“ mluví Horáček jako zapálený patriot. „A město mi v tom krásné pomáhá,“ dodává. A opravdu. Zástupci Roudnice už s Horáčkem jednali. „Město na festivalu samozřejmě chce participovat. Chce minimálně, aby byl konán za jeho podpory,“ popisuje mluvčí města Jan Vancl. Konkrétní forma spolupráce ale ještě není jasná.

„Chtěl bych tu umřít"

Že by se město dočkalo nějakého nadstandardní kontaktu v rámci kampaně, Vancl odmítá. „V rámci Roudnice si nejsem vědom nějakého nadstandardního kontaktu, co se týká předvolební propagace. S panem Horáčkem se ze strany vedení samozřejmě jedná i o dalších věcech, přece jen je to Roudničák,“ dodává Vancl s tím, že už v minulosti podporoval sportovní nebo kulturní akce, a není tak důvod s ním nejednat.

I mezi Roudničany najde podporovatele, kteří mu jako prezidentskému kandidátovi fandí. Ale znají ho hlavně přes jeho texty nebo knížky. Přetrvává v nich pocit, že ve městě pod Řípem žijí spíš vedle sebe, než spolu s ním. A zatím je nepřesvědčilo ani Horáčkovo prohlášení na Facebooku: „Před 21 lety jsem se rozhodl, že sem přijdu žít. Chtěl bych tu i umřít. Miluju to tady“.

SDÍLET
sinfin.digital