Má SPD vazby na Rusko? Investigativní reportér mapuje navázání strany na bývalé sovětské důstojníky

HalfPageAd-1

abe

29. 01. 2018 • 21:32

Ruský vliv v evropských zemích je téma, které se objevuje v poslední době především ve spojení s volbami. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš dokonce vyslovil podezření, že ruské tajné služby mohly ovlivnit hlasování o složení nové Sněmovny. Přestože kontrarozvědka tvrdí, že k zásahu zvenčí nedošlo, výroční zpráva Bezpečnostní a informační služby (BIS) potvrzuje, že aktivity ruských i čínských agentů na území Česka sílí. Jaroslav Kmenta navíc objevil silné vazby nové sněmovní strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) na Rusko.

Mobile-rectangle-3

Kmenta se v článku publikovaném v magazínu Reportér pokusil odhalit vztahy členů SPD k osobám navázaným na Rusko. Důležitou postavou je například Sergej Pavljuk, který ještě jako student pracoval jako poradce Víta Bárty, který se „proslavil“ jako předseda Věcí veřejných. Pavljuk byl už tehdy zastáncem přímé demokracie a myšlenku referend šířil na několika dezinformačních webech.

Bárta se později spojil s tehdy ještě Úsvitem Tomia Okamury a kandidoval za toto uskupení v Plzeňském kraji. Přestože zvolen nebyl, jeho poradce u politiky zůstal a stal se asistentem poslance Radima Fialy, který stál po boku Okamury i po rozštěpení Úsvitu a v SPD je nyní „druhým mužem strany“. Pavljuk přestal s Fialou spolupracovat údajně loni v létě. Proč by ale muž, který se do Česka přestěhoval ze Sovětského svazu v roce 1997, měl být důležitý? Klíč leží v jeho rodině.

Otcem Sergeje Pavljuka je Oleg Pavljuk, který byl důstojníkem sovětské armády. Dle svých slov ale ve své domovině do kontaktu se zpravodajskými službami nepřišel, přesto chápe, že by mohl být objektem zájmu české kontrarozvědky. Pavljuk starší má navíc zajímavého obchodního partnera. Podnikal společně s dalším bývalým důstojníkem Vladimírem Vasiljevem.

Dle zdroje z českých zpravodajských služeb se v okolí těchto mužů pohybují lidé, kteří se angažovali v hnutích podporujících ruskou invazi na Krym a jsou spojeni s aktivitami motorkářské skupiny Noční vlci, jež je přímo spjata s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který ji podporuje.

V hnutích schvalujících invazi na Krym se navíc angažuje Nela Lisková, která je jednou z hlavních tváří skupiny Národní domobrana. Oficiálním cílem této iniciativy je připravit se na obranu před islámskou migrací. Lisková při svých aktivitách navíc ještě stihla před časem vyhlásit v Ostravě konzulát Doněcké lidové republiky, což je ukrajinské území ovládané proruskými ozbrojenci.

Když se Jiří Drahoš sešel začátkem prosince s Bohuslavem Sobotkou a tlumočil mu svoji obavu o ruském ovlivňování voleb, nařkl ho prezident Zeman z šíření poplašné zprávy. Dle aktuální výroční zprávy BIS za rok 2016 ale aktivity ruské i čínské rozvědky v Česku sílí.

„Ruskými prioritami pro rok 2016 byly vlivové a zpravodajské operace vedené v rámci či na podporu hybridní kampaně v kontextu ukrajinské a syrské krize. Oproti roku 2015 však v průběhu roku 2016 vzrostla role a intenzita aktivit ruských zpravodajských služeb na území ČR. V kontextu čínských aktivit se rok 2016 nesl ve znamení růstu intenzity a agresivity vlivových operací a nárůstu činnosti čínské špionáže na území ČR a proti českým zájmům a bezpečnosti,“ stojí ve zprávě BIS.

Aktivity odpovídající hybridní válce popisuje i tajný Kmentův zdroj. „Celkově jim jde o to rozdrobit Evropu migrační krizí a s pomocí nacionalistických stran destabilizovat politický systém v zemích EU. (…) Pro hybridní válku platí: Čím hůře v Evropě, tím lépe pro Putina,“ potvrzuje bývalý zaměstnanec českých zpravodajských služeb.

SDÍLET

Billboard-bottom-1