Ministerstvo a nemocnice varují před „kloktacím“ testem na covid: Vůbec není tím, za co se vydává. Má jen zachovat zisky laboratoří

Ministerstvo zdravotnictví, Moravskoslezský kraj a hned několik nemocnic ve společné tiskové zprávě varují, že „kloktací“ test na covid, který v uplynulých dnech okupoval přední stránky médií, vůbec není tím, za co se vydává. Test vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lekářské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Mariána Hajducha. Jeho výhodou má být cena 130 korun. Ministerstvo ovšem upozorňuje, že jde o klasický PCR test, za jehož následné zpracování v laboratoři stejně zaplatíte 1800 korun – pokud vám ho neuhradí pojišťovna.

INFO.CZ hovořilo s důvěryhodnými zdroji z ministerstva, podle nichž má „kloktací“ test uchránit zisky laboratoří ze současných PCR testů. Laboratoře totiž s nástupem antigenních testů, které jsou výrazně levnější, ztrácí dosavadní monopol na testování. Výdaje na tyto testy se přitom pohybují v miliardách korun. 

Podle tiskové zprávy tzv. kloktadlo není žádným testem, je pouze jinou metodou odběru (místo klasické „špejle do nosu, člověk kloktá“). Je to podobné, jako když bramborový salát nabíráte lžicí nebo vidličkou. Kloktadlo je navíc dražší než klasická tyčinka.

„Nevidím žádný smysl v hledání, nezávislém ověřování a čekání na další variantu odběru pomocí kloktadla či jiných metod, a tak brzdit nasazení antigenních testů v jejich použití. Ag testy by se měly nasadit ihned a variantní způsoby odběru vzorků mohou být ověřovány paralelně a následně nasazeny,“ uvedl náměstek karvinské nemocnice Miroslav Homza.

sinfin.digital