INFO.CZ hovořilo s důvěryhodnými zdroji z ministerstva, podle nichž má „kloktací“ test uchránit zisky laboratoří ze současných PCR testů. Laboratoře totiž s nástupem antigenních testů, které jsou výrazně levnější, ztrácí dosavadní monopol na testování. Výdaje na tyto testy se přitom pohybují v miliardách korun.
Podle tiskové zprávy tzv. kloktadlo není žádným testem, je pouze jinou metodou odběru (místo klasické „špejle do nosu, člověk kloktá“). Je to podobné, jako když bramborový salát nabíráte lžicí nebo vidličkou. Kloktadlo je navíc dražší než klasická tyčinka.
„Nevidím žádný smysl v hledání, nezávislém ověřování a čekání na další variantu odběru pomocí kloktadla či jiných metod, a tak brzdit nasazení antigenních testů v jejich použití. Ag testy by se měly nasadit ihned a variantní způsoby odběru vzorků mohou být ověřovány paralelně a následně nasazeny,“ uvedl náměstek karvinské nemocnice Miroslav Homza.
Mnozí experti varují, že při prezentaci „kloktacího“ testu je záměrně uváděna zavádějící cena: „Informace podávané nepravdivě a zavádějící formou jsou nešťastným krokem, který jen vzbudil planá očekávání ve společnosti, protože se v tomto případě vlastně jedná ‚pouze‘ o odběrovou sadu a je opravdu nešťastné tuto sadu nazývat testem. Dále bych chtěl říct, že standardně používané odběrové sady pro výtěr z nosohltanu se v současnosti dají pořídit za poloviční náklady oproti ‚kloktacímu‘ odběrovému setu,“ řekl ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Eduard Ježo.
Od „kloktacího“ testu se distancují signatáři „memoranda o spolupráci“, které se týká komplexního testování takzvaných antigenních testů. Kromě ministerstva zdravotnictví jde i o Moravskoslezský kraj, ostravskou či karvinskou nemocnici a další. Všichni uvedení dlouhodobě upozorňují, že antigenní testy, které mají výsledky srovnatelné s PCR testy, budou znamenat levnější testování a dostupnost výsledků do 15 minut.