Ministerstvo a nemocnice varují před „kloktacím“ testem na covid: Vůbec není tím, za co se vydává. Má jen zachovat zisky laboratoří

01. 12. 2020 • 09:16
Ministerstvo zdravotnictví, Moravskoslezský kraj a hned několik nemocnic ve společné tiskové zprávě varují, že „kloktací“ test na covid, který v uplynulých dnech okupoval přední stránky médií, vůbec není tím, za co se vydává. Test vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lekářské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pod vedením Mariána Hajducha. Jeho výhodou má být cena 130 korun. Ministerstvo ovšem upozorňuje, že jde o klasický PCR test, za jehož následné zpracování v laboratoři stejně zaplatíte 1800 korun – pokud vám ho neuhradí pojišťovna.

INFO.CZ hovořilo s důvěryhodnými zdroji z ministerstva, podle nichž má „kloktací“ test uchránit zisky laboratoří ze současných PCR testů. Laboratoře totiž s nástupem antigenních testů, které jsou výrazně levnější, ztrácí dosavadní monopol na testování. Výdaje na tyto testy se přitom pohybují v miliardách korun. 

Podle tiskové zprávy tzv. kloktadlo není žádným testem, je pouze jinou metodou odběru (místo klasické „špejle do nosu, člověk kloktá“). Je to podobné, jako když bramborový salát nabíráte lžicí nebo vidličkou. Kloktadlo je navíc dražší než klasická tyčinka.

„Nevidím žádný smysl v hledání, nezávislém ověřování a čekání na další variantu odběru pomocí kloktadla či jiných metod, a tak brzdit nasazení antigenních testů v jejich použití. Ag testy by se měly nasadit ihned a variantní způsoby odběru vzorků mohou být ověřovány paralelně a následně nasazeny,“ uvedl náměstek karvinské nemocnice Miroslav Homza.

Mnozí experti varují, že při prezentaci „kloktacího“ testu je záměrně uváděna zavádějící cena: „Informace podávané nepravdivě a zavádějící formou jsou nešťastným krokem, který jen vzbudil planá očekávání ve společnosti, protože se v tomto případě vlastně jedná ‚pouze‘ o odběrovou sadu a je opravdu nešťastné tuto sadu nazývat testem. Dále bych chtěl říct, že standardně používané odběrové sady pro výtěr z nosohltanu se v současnosti dají pořídit za poloviční náklady oproti ‚kloktacímu‘ odběrovému setu,“ řekl ředitel Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě Eduard Ježo.

Od „kloktacího“ testu se distancují signatáři „memoranda o spolupráci“, které se týká komplexního testování takzvaných antigenních testů. Kromě ministerstva zdravotnictví jde i o Moravskoslezský kraj, ostravskou či karvinskou nemocnici a další. Všichni uvedení dlouhodobě upozorňují, že antigenní testy, které mají výsledky srovnatelné s PCR testy, budou znamenat levnější testování a dostupnost výsledků do 15 minut.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Dnes • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.

„Zelená politika je zároveň sociální politika.“ Přesvědčí o tom ČSSD a Zelení sebe a pak i voliče?

Vratislav Dostál
Dnes • 17:00

Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ je manévr sociálních demokratů, kteří chtějí v letošních sněmovních volbách kandidovat společně se Zelenými, odboráři a malými lokálními formacemi, pochopitelnou reakcí na proměnu politického terénu. Jednoduše řečeno ho lze číst jako pokus o záchranu levice v Poslanecké sněmovně. Zástupci obou stran tvrdí, že pokud má mít spojenectví smysl, musí být dlouhodobé. Otázka je, co na to voliči.

„Hořící keř“ Jan Palach a česká společnost

Martin Kovář
Dnes • 16:55

KOMENTÁŘ MARTINA KOVÁŘE | Hlavní otázka zní, zda vůbec ještě má smysl v předvečer jeho sebeupálení o Janu Palachovi psát. Po roce 1989 a zejména v roce 2019, kdy jsme si připomínali půlstoletí, které od jeho činu uběhlo, už totiž bylo řečeno a napsáno snad úplně všechno. Politikové i nepolitikové odříkali své projevy, byly sepsány vědecké i populární texty, vznikla četná umělecká díla. Já sám si čas od času v souvislosti s ním vzpomenu na písničku Karla Kryla o neznámém vojínovi a přemýšlím o tom, co by na to všechno asi tak řekl sám Palach? Odpověď na tuhle otázku už samozřejmě nikdy nedostaneme, zamyslet se nad ní ale můžeme, stejně jako nad tím, zda svým činem dosáhl toho, čeho chtěl.