Ministerstvo obrany stojí před dokončením historického kontraktu. Armádě může pomoci zbavit se zastaralé sovětské techniky

Přestože armáda přišla o miliardy korun kvůli požadavkům KSČM a další nákupy se protahují, v dohledné době se jedna zakázka podle informací INFO.CZ může povést. Jde o nákup izraelského systému protivzdušné obrany Spyder. Vláda má nicméně na rozhodnutí jen pár týdnů.

Základem české protivzdušné obrany (PVO) je sovětský systém 2K 12 KUB, který začal v Sovětské armádě službu v roce 1967 a v roce 1975 se dostal do výzbroje Československé lidové armády. I přes jeho dílčí modernizaci českým průmyslem je zastaralý. Navíc je logické, že armády NATO, mezi nimi i česká, se chtějí postupně zbavit výzbroje východního původu.

Ministerstvo obrany již od loňského podzimu jedná s Izraelem, aby byl systém, který vyvíjí a vyrábí tamní firma Rafael, dodán na základě kontraktu vláda-vláda. Jedná se o úspěšný exportní artikl izraelského průmyslu, jehož pořízení oficiálně zveřejnily Filipíny, neoficiálně se hovoří o Indii, Peru či Vietnamu. Významným zveřejněným a referenčním zákazníkem je Singapur: Bohatý městský stát je známý tím, že do výzbroje zařazuje jen to nejlepší, co je na světovém trhu k mání. Česká republika je jednou z několika zemí, které v současnosti o pořízení Spyderu vážně jednají.

V kontextu vyzbrojování Armády ČR je důležité, že pořízení Spyderu je významný projekt, který má slušnou šanci, aby byl v dohledné době dotažen k podpisu kontraktu. Mezi českým a izraelským ministerstvem obrany se podle informací INFO.CZ intenzivně pracuje na smlouvě, která přinese minimálně 30 procent hodnoty zakázky pro český průmysl a která zajistí, že naše firmy obstarají i servis po dobu životního cyklu na našem území.

Významným bonusem je, že Spyder může být používán s již zavedenými 3D radary EL/M-2084 od izraelské společnosti ELTA Systems. Jedná se o skládačku komponentů, z nichž některé slouží i v legendárním izraelském systému Iron Dome (Železná kopule). Ten po svém nasazení v zásadě eliminoval hrozbu raketového ostřelování z Pásma Gazy ovládaného palestinskou teroristickou organizací Hamás. Dá se říci, že izraelská protivzdušná obrana z hlediska operačního nasazení a praktických zkušeností vyniká nad všemi konkurenty a dokáže se prokazatelně vypořádat nejen s letouny a vrtulníky, ale i s menšími cíli v kategorii bezpilotních prostředků.

Že modernizace české PVO a pořízení Spyderu má strategický význam, dokazuje i pozornost, kterou mu věnuje kremelská propaganda. Česká mutace Sputniku nedávno zveřejnila fantaskní tvrzení, podle kterého je Spyder zbraň, která má sloužit tažení na východ, a nikoliv obraně ČR. Dá se říci, že izraelskému systému se nemohlo dostat lepšího doporučení.

Prakticky jediná kritika, která se na adresu pořízení Spyderu objevuje, je, že spolu s ním přijdou do české armády i nové typy raketové munice, což údajně znamená novou logistickou zátěž. Pomineme-li fakt, že pořízením nového systému PVO zmizí logistická zátěž spojená s provozováním zastaralého sovětského systému, tento argument má zřejmě podpořit konkurenta, norský systém NASAMS od norské společnosti Kongsberg, který v užším výběru Ministerstva obrany proti Spyderu neuspěl. I pořízení systému od norského konkurenta by nicméně znamenalo nákup nové raketové munice.

Blížící se kontrakt vláda-vláda tak představuje po 46 letech jedinečnou příležitost na přezbrojení protivzdušné obrany ČR a zbavení se dalšího typu sovětské techniky. Jeho zastavení by znamenalo odklad na několik let. Tolik času by zabralo, než by proběhl nový akviziční proces s nejistým výsledkem. Navíc v situaci, kdy kvůli rychle rostoucímu schodku českých veřejných financí přijde utahování opasků.

sinfin.digital