Ministr Pelikán uvažuje o odchodu z vlády. Vadí mu, že ANO podpořilo Ondráčka

HalfPageAd-1

adk

02. 03. 2018 • 17:40

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zváží odchod z vlády. Reaguje tím na zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Pelikánovi vadí, že Ondráčka volili i členové poslaneckého klubu jeho domovského hnutí ANO. 

Mobile-rectangle-3

Páteční opakovanou volbu Ondráčka, předlistopadového příslušníka Sboru národní bezpečnosti, který na Václavském náměstí mlátil demonstranty během Palachova týdne, provázela vzrušená debata. Mnozí poslanci se o kandidátovi KSČM vyjadřovali například jako o „mlátičce“.

Václav Klaus mladší zase v řeči na podporu své stranické kolegyně z ODS a Ondráčkovy protikandidátky Zuzany Majerové Zahradníkové počastoval dalšího z uchazečů Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) označením „vlasatá šedesátikilová mánička“.

„Byl jsem tou debatou šokován. Připadala mi odporná,“ prohlásil následně v rozhovoru s novináři ve Sněmovně ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán.

Ondráček je pro Pelikána nepřijatelný. Z jeho zvolení je podle svých slov zklamaný a nešťastný. „Připadá mi to jako facka všem těm, kteří stáli na druhé straně, které pan Ondráček svým obuškem umravňoval a bez kterých bychom si tady dnes nepovídali.“

Ačkoli byla volba tajná, je zřejmé, že kandidáta KSČM museli podpořit i někteří Pelikánovi kolegové z poslaneckého klubu hnutí ANO. Ministr si s nimi chce celou záležitost vyříkat v rámci hnutí. Naznačil také, že přemýšlí o rezignaci na vládní post. „Musím si to promyslet. Jsem z toho velmi nešťastný,“ komentoval.

Pelikán naznačil možný odchod z vlády v minulosti již několikrát. Před dvěma lety tím hrozil během sporu o reformu policie. Letos v únoru zase tvrdil, že skončí, pokud by vláda měla záviset na hlasech hnutí Svoboda a přímá demokracie. SPD Tomia Okamury označil za fašistickou stranu.

4692525:article:true:true:true

Poslanci ANO měli podle Pelikána při volbě šéfa komise pro kontrolu GIBS volné hlasování. Na klubu se ale objevovaly hlasy, které požadovaly, aby hnutí respektovalo nárok KSČM na obsazení pozice. „Ale to doporučení se netýkalo osoby pana Ondráčka,“ dodává Pelikán s tím, že případným řešením mělo být opět nikoho nezvolit.

Ondráček ale ve volbě i díky ANO uspěl. Ve druhém kole ho podpořilo 79 poslanců, přičemž ke zvolení stačilo 78. Majerová Zahradníková obdržela 57 hlasů. Zástupce Pirátů Ferjenčík vypadl již v prvním kole.

SDÍLET

Billboard-bottom-1