Ministr Ťok vyslal krajům nepříjemný vzkaz: Peníze navíc prostě nemám

HalfPageAd-1

Hana Filipová, Martin Čaban

07. 03. 2018 • 11:15

Ministři dopravy patřili v polistopadových vládách vždy k ohroženým druhům. Bývalý šéf české Skansky se ve funkci drží už přes tři roky. „Je normální, že po volebním období někdo skončí. Než úřad poznáte a dokážete využívat pro svou práci, trvá to až půl roku. Tenhle čas já nepotřebuji, pokračuji dál,“ říká sedmnáctý šéf rezortu dopravy Dan Ťok v rozhovoru pro deník E15.

Mobile-rectangle-3

Kraje v minulém týdnu oznámily, že od vás chtějí 18 miliard na nové vlaky. Vy máte k dispozici osm. A také chtějí čtyři další miliardy na silnice 2. a 3. třídy. Dokážete ty peníze někde najít?

Na rovinu říkám, nemám. Když ale ministerstvo financí najde tři miliardy, přidáme miliardu z fondu dopravy, aby byly peníze na silnice.

A najdou finance další zdroje?

Uvidíme. U krajů mi vadí ta automaticky natažená ruka. Když přebíraly silnice 2. a 3. třídy, dostaly k nim i rozpočtové určení daní, a přesto stále chtějí další peníze po státu. Protože jsme jim to prý dali podfinancované. Jenže tak jsme to měli všichni, i my, co máme dálnice a silnice 1. třídy.

Mýtné by tomu na silnicích nižších tříd nepomohlo?

Ne, protože instalace systému na dvojkách a trojkách by byla dražší než vybrané mýto. To nedává smysl. Byla to myšlenka minulých koaličních partnerů, já byl vždy proti. Mýto rozšíříme na jedničkách, kde to vydělává a také to pomůže obcím, které ještě nemají obchvaty.

Právě 8. března je pro mýto rozhodný den, kdy máte otevírat obálky s nabídkami na systém. Už se nebojíte, že to antimonopolní úřad zastaví?

Bylo tu velmi mnoho tlaku, abychom obálky neotevřeli. Ale vidím jako velmi pravděpodobné, že se to podaří. Myslím, že už nemůže nastat síla, která tomu zabrání. Těším se na technická řešení, která přijdou, i na to, jaké budou ceny. Protože to bude jakási reflexe toho, co se tady posledních 12 let dělalo. Daňový poplatník dostane poprvé možnost zjistit, kolik mýtná služba stojí.

Co bude následovat, až obálky otevřete?

Budeme mít předběžné nabídky. Potom bude čas vyjednávat o cenách i podmínkách, třeba je i dostávat níž a upřesňovat, abychom mohli pokračovat nejvhodnějším způsobem.

Stihnete termín roku 2019? Dokdy máte čas?

Když se to stane, dejme tomu, do září října, jsme pořád v harmonogramu.


Kolik kilometrů dálnic se v Česku postaví a jak plány ministra dopravy komplikuje, že vládne v demisi?

Čtěte celý rozhovor na webu E15.cz >>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1