Ministři mají ze sněmovny holubník. Babiš k interpelacím nechodí už skoro vůbec

25. 01. 2017 • 14:01

Docházka ministrů na ústní interpelace ve sněmovně je často bídná. Zodpovídat otázky poslanců se nechce nejčastěji ministru financí Andreji Babišovi (ANO) nebo ministryni práce Michaele Marksové (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) přitom slíbil poslancům, že členům svého kabinetu za absence vyčiní. Babiš pro INFO.CZ uvedl, že mezi poslance nechodí, protože prý interpelace využívají, aby na něj útočili.

Andrej Babiš měl s docházkou na sněmovní interpelace vždy problém. Ohrazoval se, že na grilování ze strany ostatních poslanců nemá čas. A tak nyní ministerskou povinnost zanedbává ještě víc. Z celkem 18 loňských interpelací se dostavil jen třikrát. Jeho osobní účast se tak propadla na 17 %.

„Víte, proč nechodím na interpelace? Protože opoziční politici je zneužívají k vlastní prezentaci a zviditelňování se na úkor mě. Vezmou nějaký článek z některých z antibabišovských serverů a začnou mě na tom zkoušet. Aby byli vidět, že si do mě můžou kopnout. Věnoval jsem odpovídání hodiny a hodiny, ale nikdy to nebyla konstruktivní debata, poslanci každou moji odpověď otočili a znovu na mě zaútočili,“ vysvětlil Babiš pro INFO.CZ. „Místo žvanění ve sněmovně pracuju v době interpelací na ministerstvu,“ tvrdí ministr s tím, že na rozdíl od svých kolegů z vlády plní legislativní plán.

Za ČSSD má nejvíce „áček“ Michaela Marksová, která se dotazování ve sněmovně účastnila jen z jedné třetiny. Ani odvolaný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se k mluvení před poslanci zrovna neměl a spíš na interpelace nechodil. Data zveřejnil Úřad vlády.

Image and video hosting by TinyPic

Premiér ministrům nevynadal

Jejich stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka přitom měl ministrům údajně domluvit, aby na čtvrteční rokování ve sněmově chodili důsledněji. „Na jednání vlády budu s ministry mluvit o jejich účasti. U některých je opravdu bídná. Každý člen vlády si může zorganizovat svůj čas, aby tady mohl být,“ prohlásil na jaře ministerský předseda. Sám přišel loni odpovídat poslancům dvanáctkrát z 18 schůzí.

V docházce si pohoršili i lidovci. Víc absencí než účastí na interpelacích mají i vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Šlechtové a Chvojky se nikdo neptá

Nejvzornějším ministrem je ale jejich stranický kolega a šéf rezortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který loni naopak nevynechal ani jednou. Až do svého odvolání nezanedbával čtvrteční program ani dnes už bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Před poslance se alespoň podle čísel snaží chodit i Babišovi ministři Richard Brabec z resortu životního prostředí a Karla Šlechtová z ministerstva pro místní rozvoj. Na Šlechtovou ještě spolu s ministrem pro lidská práva ovšem poslanci své otázky cílí jen zřídka.

„Tato statistika byla vypracována již podruhé pro informování o účasti členů vlády na ústních interpelacích, která je v případě některých členů vlády velmi nízká. Poslancům Parlamentu České republiky neúčastí člena vlády sice není odejmuta možnost interpelovat členy vlády, ale nemůže se jim dostat okamžité ústní odpovědi. Vzhledem k tomu, že ústní interpelace mají sloužit právě k tomuto účelu, mnozí z poslanců se proti tomuto trvale ohrazují,“ uvádí Úřad vlády v úvodu statistiky účasti, kterou má redakce INFO.CZ k dispozici.

Zákonnou účast si ministři neodhlasovali

Povinnou účast na interpelacích požadovali opoziční poslanci za TOP 09 a za Starosty. Omluva by se připouštěla jen z vážných důvodů jako je nemoc nebo zahraniční cesta. Mizernou docházku ministrů označovali opoziční poslanci za pohrdání parlamentní demokracií. Vláda ale návrh koncem července smetla. Byl prý sporný z ústavněprávního hlediska.

Naopak předseda hnutí ANO a místopředseda vlády už dříve označil Poslaneckou sněmovnu za „žvanírnu“. Jeho hnutí chtělo taky omezit čas pro rozpravu na parlamentní půdě. A právě ani ústní interpelace ho nikdy nebavily.

Interpelace se konají vždy ve čtvrtek odpoledne v době schůze Poslanecké sněmovny. Nejprve se poslanci ptají premiéra a následně ministrů. Dotazovaní ale znají otázky dopředu a můžou se na ně tedy připravit. I proto mají interpelace o poznání jinou atmosféru než třeba ve Velké Británii, kde je šéf kabinetu vyloženě grilován poslanci a odpovídá spatra.