Moderní archeologie: Egyptologové používají 3D tiskárny, kybernetiku i drony

Jan Januš

10. 08. 2019 • 11:00

Egyptologové sice zkoumají jedno z časově nejvzdálenějších období v dějinách lidstva, přesto ale používají ty nejmodernější technické prostředky. Ti čeští jsou dokonce v inovativních postupech svého bádání a ve využití moderních technologií patrně vůbec nejdále z tuzemských historiků. Není ale divu, kdyby zdejší vědci nezkoušeli nové přístupy, česká egyptologie by vůbec nevznikla. Stalo se to přitom už před 100 lety, což teď v pražském Karolinu připomíná výstava Mezi Prahou a Káhirou.

Historie české egyptologie je inspirativní a ukazuje, kolik překážek musíte mnohdy překonat, když chcete dělat něco, co má opravdu smysl. Počátky nebyly vůbec jednoduché. Legendy oboru, profesoři František Lexa a Jaroslav Černý, se starému Egyptu museli v prvních letech věnovat jen tak mimoděk, živili se úplně jinak. I když oba přednášeli na Karlově univerzitě, peníze si vydělávali jinde, třeba Černý dál působil jako bankovní úředník.

Ale vytrvali a přidal se k nim rovněž Zbyněk Žába. Na konci 50. let založili pražští vědci Československý egyptologický ústav a v Africe se prakticky okamžitě zapojili do právě probíhajících přesunů asuánských památek.

I to vlastně bylo dost inovativní. Za další desítky let jsou egyptologové o hodně dál než naprostá většina jejich kolegů rovněž se věnujících humanitním vědám. „Hojně využívány jsou v archeologii metody dálkového průzkumu Země (DPZ) zahrnující například satelitní a letecké snímky (včetně těch historických) nebo snímky pořízené drony. Kvůli mnoha omezením v Egyptě, jež jsou dány celními a bezpečnostními předpisy, je v Abúsíru úspěšně používán zejména upoutaný drak s fotoaparátem. Data DPZ přinášejí archeologům nový pohled na zkoumanou lokalitu a objekty v ní. V posledních letech se hojně využívá metoda 3D laserového skenování,“ dočteme se například na jedné z informačních tabulí na zmíněné výstavě.

Není to ale zdaleka všechno. Na jiném místě se totiž dozvíme, že na databázi Maat-base, která se věnuje rodinám úředníků a knězů z doby stavitelů pyramid, egyptologové spolupracují s kybernetiky: „Pro rekonstrukci rodin posloužily postupy pracující s neurčitostí a logikou. Navíc byly implementovány různé možnosti vizualizace rodinných stromů. Analýza dědičnosti úřadů a funkcí je postavena na poměrně jednoduchých, avšak efektivních síťových technikáliích a na metodě dolování dat.“

Když pak na konci výstavy, složené zejména z fotografií a informačních panelů, návštěvník dojde až ke kopiím historických nálezů vytvořených 3D tiskárnou, svým způsobem nahlédne do budoucnosti. Podobně jako to zkoumáním minulosti dělají egyptologové.

SDÍLET