Mrázkův bodyguard, královna propagandy a Babišova „údernice“. Výběr rozhovorů z Česka roku 2018

Info.cz

29. 12. 2018 • 07:00

Rok 2018 se v české politice točil hlavně kolem premiéra Andreje Babiše a jeho kauz. Reportéři INFO.CZ vám v něm ale přinesli také řadu rozhovorů na zcela odlišná témata. Povídali jsme si s autory projektu, který zacílil na palčivé tuzemské téma – exekuce. Zpovídali jsme také Češku, která se roky podílela na šíření proruské propagandy, až se sama stala terčem propagandistů. A po dlouhé době promluvil exkluzivně pro INFO.cz Pavel Šrytr, bývalý policista a bodyguard kmotrů českého podsvětí. Projděte si redakční výběr nejzajímavějších rozhovorů za uplynulý rok.

Uhlová, Rychlíková, Prokop: Pokud nevyřešíme exekuce, můžeme to jako společnost zabalit

„Pokud svoboda může znamenat, že se z dlužné koruny stane dlužných dvacet tisíc, jak tomu bylo ještě před časem, je na místě se ptát, pro koho přesně tahle svoboda je a jaké má dopady na sociální soudržnost a důvěru ve fungování státu, institucí a demokracii jako celek.“ I tak by mohl znít jeden ze závěrů nového projektu webového deníku A2larm na téma exekuce. Projekt je výsledkem spolupráce Apoleny Rychlíkové a Saši Uhlové, které za sebou mají úspěšný film Hranice práce a cyklus reportáží Hrdinové kapitalistické práce, a sociologa Daniela Prokopa z agentury Median. Se všemi třemi hovořil politický reportér INFO.CZ Vratislav Dostál.

Unikátní zpověď královny propagandy: Rozhlížím se, jakou jsem nadělala paseku, říká pro INFO.CZ

Roky se podílela na intenzivním šíření proruské propagandy v Česku. Spolupracovala s Čechem žijícím v Rusku, jenž obhajuje okupaci z roku 1968 a volá po návratu ruských tanků. Nyní je Blanka Morávková sama terčem propagandistů. Ti ji kvůli jejímu přiznání a obhajobě homosexuálů označují za zrádkyni. Morávková o svých aktivitách po několik týdnů mluvila s INFO.CZ, a poskytla tak unikátní pohled do zákulisí činnosti proruských trollů v Česku.

Slačálek: Nemluvme o extremismu, ale o rasismu. Největší hrozby vytváří liberální demokracie sama

Převládající pojetí extremismu je podle politologa Ondřeje Slačálka nevyhovující, neboť nedokáže zachytit, že si ty největší hrozby produkuje liberální demokracie sama ve svém středu. Proto navrhuje nehovořit o extremismu, nýbrž o rasismu. „Tato společnost se z dobrých důvodů rozhodla, že bude potírat rasismus v různých jeho podobách a bez ohledu na to, zda se objevuje v mainstreamu nebo na okrajích,“ připomíná politolog. Podle něj je přitom jasné, že se asi každý stát bude nějak bránit anarchismu či některým jiným proudům humanistické, ale radikální levice. Avšak zdůrazňuje, že by takový stát měl umět rozlišovat. „Anarchisté či marxističtí humanisté nepřicházejí ústavní práva drasticky omezit, tak jako krajní pravice, ale přinejmenším ze svého hlediska rozšířit. Stejně tak jistě důsledně pojatý environmentalismus představuje civilizační výzvu, ale nikoli jako snaha omezit práva a svobody, ale jako snaha je zachránit před ekologickou katastrofou,“ říká Slačálek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Dostal jsem dvě rány paralyzérem, vypnul jsem. Pak nutili lhát svědky, tvrdí Mrázkův bodyguard

Svědky nutili lhát, nabízeli jim cokoli, jen aby mě dostali za vraždu. Pavel Šrytr, bývalý policista a bodyguard kmotrů českého podsvětí, se nechce smířit s tím, že strávil skoro rok a půl ve vazbě na základě vynucených svědectví. Nyní po dlouhé době promluvil v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ.

Praha chce řešit bezdomovectví. Inspirujeme se Brnem a jeho Housing First, říká radní

Praha se bude inspirovat brněnskými projekty Housing First a Rapid Re-Housing. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Konkrétní podobu programů ukončování bezdomovectví by ráda probrala nejen s brněnskými politiky, ale i dalšími odborníky. Konzultace mají pomoci předejít problémům a stížnostem, které se objevovaly v Brně.

SDÍLET