Murín lhal státnímu zástupci a bránil v prověřování úniku informací, stěžuje si Pavel Zeman

15. 03. 2018 • 20:39

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman si stěžuje na ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Z dokumentu, který je tři dny starý, dnes dopoledne Babiš citoval na jednání Výboru pro bezpečnost. Redakce INFO.CZ má Zemanův dopis k dispozici.

Pavel Zeman ředitele GIBS obviňuje z nedostatečné součinnosti se státními zástupci, a to ve dvou rovinách. „Jednak jde o opakovaná odborná a systémová pochybení vyplývající z nedostatečné odbornosti příslušníků GIBS i jeho vedení a nepřijetí odpovídajících opatření a jednak jde o neodůvodněné postupy v trestním řízení, které vyvolávají otázky o jejich smyslu a účelnosti, o snaze opatřovat informace nepotřebné k výkonu působnosti GIBS v konkrétním trestním řízení a o možné manipulaci s některými řízeními,“ píše Zeman v dopise premiérovi v demisi.

Na tyto otázky přitom nelze podle Zemana zatím jednoznačně a prokazatelně odpovědět, přesto dle jeho mínění důvodně zpochybňují důvěru mezi dozorujícími státními zástupci na jedné straně a příslušníky GIBS na straně druhé. „Zajisté není nutné zdůrazňovat, že při objasňování závažných forem kriminality, obzvláště v oblasti bezpečnostních sborů, je zachování důvěrnosti informací i důvěry mezi státním zástupcem a policejním orgánem GIBS zcela klíčové,“ pokračuje Zeman v dopise.

V dopise si také stěžuje na Murínovo chovaní v kauze, která spočívala v prověřování úniku informací. Podle nejvyššího státního zástupce ředitel GIBS opakovaně navzdory naléhání státního zástupce odmítal identifikovat osobu, od níž se dozvěděl o úniku informací s tím, pokračuje Zeman, že mu to může učinit problém. „Následně o této osobě státnímu zástupci uváděl nepravdivé informace, tedy lhal státnímu zástupci a bránil v prověřování úniku informací,“ píše se v dokumentu, ze kterého dnes na jednání výboru citoval Babiš.  

Podle něj se Murín zpronevěřil všemu. „Své instituci, kterou řídí, zákonu, služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl premiér. Expremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD naopak připomněl, že Babiš na Murínův odchod tlačil už dříve s tím, že pokud tak neučiní, bude z kauzy ostuda. „Teď jsme v té fázi ostudy. Tohle je vrtěti psem," uvedl Sobotka. Nejedná se přitom o první informaci k Murínově údajným pochybení, která se v posledních dnech objevila v médiích.

Česká televize a Lidové noviny na konci minulého týdne uvedly, že Murín zdržoval vyšetřování. Podle ČT to stojí v podnětu pro kázeňské řízení, který zaslali olomoučtí žalobci experemiéru Bohuslavu Sobotovi (ČSSD). Konkrétně měl šéf GIBS odmítnout v roce 2016 uvést, od koho se dozvěděl, že je tehdejší náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube odposloucháván a sledován.

Podle podnětu, který citovala ČT, tak měl Murín bránit práci vyšetřovatelů. Vyšetřování bylo později odloženo. Laube ani Murín se k tomu nechtěli v minulých dnech vyjadřovat. Premiér v demisi a předseda hnutí ANO vyzval před časem Murína k rezignaci. Tvrdil, že má „vážné a důvodné pochybnosti o jeho profesionální a morální integritě“. Ředitel GIBS nařčení odmítá a mluví o tlaku ze strany Babiše. Ten mu měl údajně říct, že pokud se na odchodu dohodnou, „bude to bez skandálu“, informoval server Aktuálně.cz. 

Murín se proto sám obrátil na sněmovní Výbor pro bezpečnost. Jeho dnešního jednání se zúčastnili i nejvýše postavení státní zástupci nebo bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Ten tvrdil, že spory mezi žalobci a inspekcí existují. Podle něj to ale není navázané pouze na osobu ředitele GIBS.  Samotné jednání provázely kontroverze. Členové výboru Jana Černochová, Pavel Žáček (oba ODS) a Vít Rakušan (STAN) opustili sál, když premiér v demisi začal během otevřeného jednání předčítat část spisu.

Žáček řekl na začátku týdne v rozhovoru pro INFO.CZ, že podle něj mají uniklé informace za cíl ovlivnit veřejnost. „Mám určité pocity z pátku, kdy Česká televize otevřela informace, které byly součástí toho, co jsme dostali od premiéra Babiše před výborem,“ popisoval poslanec. „Někdo způsobil únik materiálů. Já jsem přesvědčen, že to nebyl nikdo z Výboru pro bezpečnost. Podle mého názoru to mělo za cíl ovlivnit jak veřejnost, tak nás,“ dodal.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Dnes • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Dnes • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
Včera • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.