Musíme se stát absolutními profesionály a dělat i nepopulární politiku, říká Richterová

Poslankyně Olga Richterová na sjezdu Pirátů obhájila post první místopředsedkyně. V rozsáhlém rozhovoru, který jsme s ní pořídili v Ostravě právě v průběhu volby místopředsedů, vysvětluje své motivace, ambice a cíle. Kromě toho, že se chce i nadále věnovat sociální oblasti, hodlá svou energii napřít do vzdělávání členů strany a současně do propojování a sdílení jejich zkušeností z komunální, centrální i krajské politiky. Hovořili jsme také o nedostupnosti bydlení či případných koaličních spojencích v budoucí vládě. A také o tom, zda má ještě smysl politiku vnímat na pozadí pravo-levého konfliktu.

Sjezd Pirátů se odehrává – skoro bych řekl – v idylické atmosféře. Přesto: není v dosavadním fungování strany něco, co by se mělo změnit? Na čem by nově zvolené vedení mělo přece jen zapracovat? Anebo ještě jinak: s čím jste do vedení strany kandidovala a na čem chcete v příštích dvou letech pracovat především.

Osobně se chci věnovat především dalšímu vzdělávání našich členů, aktuálně především našich krajských lídrů. Ostatně v sobotu jsme je na sjezdu také představili. V této souvislosti jsem ráda, že mezi nimi jsou i tři ženy – kandidátky na post hejtmanky. Kraje mají velký dopad a vliv na zdravotnictví, sociální služby a školství, což jsou oblasti, kterým se věnuji. Proto chci přispět k tomu, aby systém vzdělávání lídrů fungoval co nejefektivněji.

Povedu expertní tým, abychom udělali maximum pro soudržnou a tudíž dlouhodobě fungující společnost. A tak, jak máme nyní napojené na vnitrostranické vzdělávání a předávání zkušeností starosty a radní velkých měst, tak do toho chceme následně zapojit naše krajské politiky. Je třeba vyměňovat si informace, aby se praxe na místní úrovni potkávala s legislativou. Také proto zavedeme čtvrtletní setkávání výkonných týmů, bude tam třeba 70 nebo 80 lidí.

Předseda Ivan Bartoš hovořil o tom, že chcete mít v krajích aspoň sto mandátů. Je to realistický cíl?

Získat desetinásobek toho, co jsme měli v krajích po posledních krajských volbách, je určitě realistický cíl. A naším úkolem teď je vytvořit krajským politikům takové odborné zázemí, aby mohli od prvního týdne po volbách začít pracovat a postupně dodávat výsledky.

Piráti opět zvolili Bartoše do čela strany, krýt záda mu budou Richterová a Pikal

sinfin.digital