Muslimky v Česku se bazénům vyhýbají. Trpí tím i děti, říká žena, která pro ně domlouvá soukromé plavání

Aneta Černá

12. 07. 2017 • 15:08

Některé Čechy k nepříčetnosti rozlítily dvě ženy, které se v pražském akvaparku koupaly v takzvaných burkinách. Mnozí na internetu vyhrožovali, že do bazénu už nikdy nepřijdou a že vstoupit do vody v celotělových plavkách je nehygienické. Ženy v burkinách se ale objevují ve veřejných plaveckých centrech v Česku stále spíše ojediněle. Mnohé muslimky si právě ze strachu z reakcí okolí návštěvu komplexů totiž odpírají. Patří mezi ně i paní Veronika, která si se svými kamarádkami a dětmi vždy bazén soukromě zarezervuje, aby si mohly v klidu užít vodu bez podezíravých pohledů.

„Znám ženy, které by si rády šly do veřejných bazénů zaplavat. Mají děti a chtěly by, aby si i děti toho bazénu a atrakcí mohly užít. Ale stydí se a nechtějí být vystavené těm nepřátelským pohledům. Není jim to příjemné a radši nikam nejdou,“ vysvětluje pro INFO.CZ Veronika, která se rozhodla zůstat v anonymitě.

Muslimkou se stala v roce 2001, od roku 2002 se rozhodla nosit šátek. Společně s dalšími muslimskými ženami a jejich dětmi chodí soukromě plavat už dlouhodobě. Prvním důvodem, kvůli kterému se rozhodly vždy bazén soukromě pronajmout, ale nebyl strach z okolních reakcí. „V té době, když jsem to společné plavání začala zajišťovat, tak burkini ještě nebyly známé nebo alespoň tady se o nich ještě nemluvilo. A v jiném oblečení než z plavkoviny se nedalo do veřejného bazénu vstoupit. Takže jedinou variantou bylo najít bazén, kde bychom mohly být soukromě jen s muslimskými ženami a dětmi,“ doplňuje Veronika.

Při koupání „mezi svými“ ale burkini nenosí. „Muslimka by měla mít vždy zahalenou takzvanou auru, to je povinnost, takže zahalenou hruď a ramena a také část od pupíku ke kolenům. Já mám osobně do bazénu takové šaty z plavkoviny. Dají se sehnat i takzvané poloburkiny. Je to tričko a kraťase po kolena, které jsou samozřejmě také z plavkoviny,“ popisuje žena.

Koupání na veřejnosti v burkinách podle ní ale není ani v Česku nějakou novinkou. „Matně si vybavuji, že už před několika lety mi říkaly některé muslimky, že byly v akvaparku v burkinách a neměly s tím žádný problém. Takže tyto dvě ženy na fotografii z Čestlic určitě nejsou první, které si šly tady takto zaplavat,“ tvrdí Veronika.

Zjitřená atmosféra ve společnosti možná ale nyní způsobuje větší ostražitost Čechů, strach a agresivnější poznámky než dříve. „Já se přiznám, že se kolikrát těm lidem ani nedivím, po tom, co se děje ve světě. Ono to jde v takových fázích. Když se zrovna stane nějaký útok, tak i ty slovní útoky na muslimky jsou častější. Já jsem muslimkou od roku 2001 a od roku 2002 nosím šátek a myslím si, že v té době, kdy jsem se stala muslimkou, tak to bylo ještě horší, protože to bylo nedlouho po tom, co došlo k útoku na Dvojčata. Teď se mi to zdá více v klidu než tenkrát. Ale možná je to tím, že žiju v Praze. Je tady větší anonymita, více cizinců a lidé jsou více zvyklí na jinakost než v jiných městech,“ popisuje Veronika a dodává: „Někdy se to ale stane i mě. Lidé se dívají a občas někdo něco řekne. Většině je to ale jedno.“

Vlna zbytečné hysterie a nenávisti nyní pravděpodobně i těch několik odvážných muslimek, které se v burkinách chodily koupat, možná odradí. Podle Veroniky jsou přitom burkini stejně hygienické jako jiné plavky. „Myslím, že je kolem toho zbytečná hysterie. Ve většině zemí není problém koupat se v burkinách, pokud jsou z plavkového materiálu. Loni jsme byli v Egyptě a plavčík se u bazénu zajímal, z jakého materiálu naše burkini jsou a jestli je to opravdu plavkovina. Když zjistil, že ano, tak to nebyl problém a vysvětlil mi, že problém by bylo třeba oblečení z bavlny, nebo z jiného materiálu. Pokud to jsou burkiny určené k plavání, není to žádný problém. Je samozřejmě důležité, aby se člověk před vstupem do bazénu osprchoval, to je samozřejmost,“ uzavírá Veronika.

SDÍLET