Může za to EET? V Česku mizí jedna hospoda za druhou

Hospod, které už jsou, nebo brzy budou zavřené, v Česku přibývá. Sdružení místních samospráv uvedlo, že se to týká více než 500 obcí z 900, které oslovilo. Přičítá to zejména elektronické evidenci tržeb (EET), uvedl server Blesk.cz. 

„Možná se už dlouhodobě provozovatelé pohybovali na hranici rentability a využili této situace, aby na vesnici vysvětlili, proč to udělali. Ale toto jsou tvrdá data, za kterými si stojíme,“ řekl Blesku šéf sdružení Stanislav Polčák (STAN). K největšímu úbytku došlo na vesnicích. Zejména tam je ale pro udržení sociálního kontaktu hospoda naprosto klíčová záležitost.

Babišova loterie už se blíží

„Jsme malá obec, máme malé tržby. Koupili jsme hostinskému vybavení dané ze zákona. A není problém,“ popisuje podporu obce starosta Veselí na Pardubicku Oldřich Valenta. Pomocnou ruku nabídly i některé pivovary. Třeba Zubr majitelům nemovitostí, v nichž restaurace jsou, nabízí převzetí do pronájmu. „Pro ně je to jistý druh marketingu a výdělečná činnost nemusí být pro pivovar prioritou,“ vysvětluje analytik Petr Havel. 

Další informace včetně přehledné mapy naleznete na webu Blesk.cz

SDÍLET
sinfin.digital