Mynář bezpečnostní prověrku do prezidentských voleb nedostane. Nestíháme, vzkázal soud

26. 09. 2017 • 11:07

Pražský městský soud nestihne do prezidentských voleb vyřešit žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře na neudělení bezpečnostní prověrky. Webu Aktuálně.cz to přiznala mluvčí instituce Markéta Puci. Mynář podal žalobu před dvěma lety, soud ale nyní řeší kauzy z roku 2014.

Aplikace Infosoud sice uvádí, že soud vyřešil i žaloby mladšího data podání, to se však týká zejména žalob na nečinnost správního orgánu, proti nezákonnému zásahu nebo vyhoštění. Ty jsou projednávány přednostně. „Případ prověrky pana Mynáře do toho nespadá,“ konstatovala Puci.

Správní soudy jsou obecně přetížené. Průměrná délka řízení je 379 dní, v Praze kvůli velkému množství správních orgánů dokonce 628 dní.

Verdikt soudu navíc oddaloval i sám Mynář, respektive jeho advokát Lukáš Trojan. Ten požádal, aby soud nerozhodl do doby, než se k podobnému případu vyjádří Evropský soud pro lidská práva. Na něj se obrátil bývalý náměstek ministra obrany Václav Regner, který o prověrku přišel v roce 2006. Štrasburský soud se však případem odmítl zabývat s tím, že české soudy postupovaly správně.

Kauza Mynářovy prověrky se táhne od zvolení Miloše Zemana prezidentem v roce 2013. Zeman nejprve řekl, že kancléře odvolá, pokud prověrku nedostane. Když se tak skutečně stalo, slib nesplnil s tím, že počká, až Mynář využije všechny právní prostředky, které mu dává zákon.