Na miliony za práci pro ČSSD nárok nemá. Soud advokáta Halbicha nepotěšil.

Spor o 17 milionů korun za zastupování sociální demokracie v soudní při o její tradiční sídlo vstoupil po nepravomocném verdiktu do další fáze. 

Případ dělá špičkám ČSSD starosti už od roku 2003. Právě tehdy se soud žalobou advokáta Václava Halbicha začal zabývat. Právník se domáhá odměny za práci, kterou pro stranu vykonal v kauze kolem Lidového domu. I po dnešku neúspěšně.

Žalobce není věřitelem ČSSD, a to je důvod, proč žalobě nelze vyhovět.

Smlouvu za stranu podepisoval Miloš Zeman – její tehdejší předseda. Jak ale osobně u soudu v minulosti uvedl, jediným partnerem pro něj tehdy byl advokát Zdeněk Altner. Halbich tvrdí, že ke kontraktu později přistoupil a zaplaceno nikdy nedostal. Altner jeho zásluhy popíral, jednalo se podle něj jen o konzultace.

Zemřel Zdeněk Altner. Právník, který ČSSD vysoudil Lidový dům

Nejasnosti ohledně celé smlouvy byly i v ČSSD. Strana peníze pro Halbicha připravené měla, ale uložila je do úschovy, protože nebylo zřejmé, zda je má vyplatit právě jemu.

Nutno podotknout, že v pondělí zesnulému Altnerovi soudy za práci pro ČSSD přiznaly částku skoro 338 milionů korun. Z velké části se jednalo o penále, které strana navzdory pravomocnému rozsudku dlouho odmítala vyplatit.

Kauza Lidový dům

Smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (později ke smlouvě údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich). Altner (se společníky) vyhrál pro ČSSD spor se státem v roce 2000 a od té doby se se sociální demokracií přel o odměnu za vykonané služby - na konci března pravomocně na straně vysoudil přes 337 milionů korun. ČSSD Altnerovi nezaplatila a oznámila, že hodlá uspokojovat jen jeho věřitele, kteří se jí přihlásili. Sociální demokraté také proti rozsudku podali dovolání, v němž navrhli také odklad vykonatelnosti. Nejvyšší soud (NS) v červnu straně vyhověl.
SDÍLET
sinfin.digital