Naháněči kuřáků v metropoli jsou trnem v oku i policii. Antikonfliktní tým jí leze „do zelí“

Robert Malecký

08. 06. 2017 • 10:55

Takzvané antikonfliktní týmy, které kvůli novému „protikuřáckému“ zákonu vyslala do ulic radnice Prahy 1, zatím vyvolávají spíš emoce, než že by přispívaly ke zklidnění ruchu v centru města. Kritika se odvíjí především od faktu, že muži oblečení do uniforem s nápisy Anti Conflict Team nemají vůbec žádné pravomoci – ale vytvářejí dojem, jako by je měli. Lezou přitom “do zelí” Policii ČR, která užití názvu antikonfliktní tým kritizuje. Tex vyšel na serveru HlídaciPes.org, INFO.cz ho zveřejňuje se souhlasem redakce. 


 

V rámci Policie ČR totiž antikonfliktní týmy působí už od roku 2006. Jde o skupiny neozbrojených policistů, většinou v civilu, kteří pomáhají “slovem” v místě vypjatých emocí – na demonstracích, velkých shromážděních, pochodech extrémistů nebo fotbalových zápasech.

Podle policejního prezidia hrozí, že pražské hlídky bez pravomocí budou s těmito složkami Policie ČR zaměňovány.

„Respektujeme snahu jakékoliv obce, města či městské části při zajištění veřejného pořádku a dodržování vyhlášek a zákonů. Nicméně vámi uváděné označení ‚Antikonfliktní tým‘ je velmi nešťastné a v této souvislosti nejen ze strany občanů, ale i novinářů dochází k záměně týmů, které mají rozdílné úkoly,“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí prezidia Eva Kropáčová.

Radnice už couvá

Radnice prvního pražského obvodu prostě vyslala do ulic soukromou ochranku, která se navíc maskuje jako policejní složka. Po kritice už začíná couvat i vedení města.

Dvanáct mužů z agentury BSB Prefessional service bude do ulic vycházet jen v červnu a v září, prázdninové měsíce proti původnímu plánu vynechají. Starosta Oldřich Lomecký to vysvětlil úbytkem obyvatel, kteří v létě odjíždějí mimo Prahu. “V takovém případě by to bylo skutečně mrhání prostředky a stačí, aby to o prázdninách vykonávala městská policie,” citoval Lomeckého server Info.cz.

Agentura radnici Prahy 1 dodává 12 mužů, podle požadavků mají být v dobré fyzické kondici. Ti ztišují hloučky kuřáků v ulicích, před restauracemi a bary, ve vybraných lokalitách navíc upozorňují na zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Nejsou přitom vybaveni žádnými pravomocemi, ty jim nedává ani uniforma, do které se oblékají. Právě to způsobuje, zejména u domácích návštěvníků metropole, konflikty.

SDÍLET