Naivní nevědomý prosťáček. Proruské weby rozjely kampaň proti Pochemu, přidal se Okamura i Zeman

Adam Kotrbatý

21. 05. 2018 • 16:20

Na proruských dezinformačních webech se rozjíždí další kampaň podobná kauze lithium, jež ovlivnila loňské sněmovní volby. Tentokrát míří proti kandidátovi ČSSD na post ministra zahraničí Miroslavu Pochemu. V textech je označovaný za člověka, který bude ve funkci přijímat migranty, a nepřímo jako podporovatel Marakéšské politické deklarace. Do kampaně se podobně jako loni v říjnu zapojila také SPD. Argumenty dezinformačních webů přitom využil i prezident Miloš Zeman, který Pocheho v nové vládě nechce.

Tři roky starý článek nyní komplikuje život europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho. Kandidát na nového ministra zahraničí kvůli textu, v němž označuje přijetí 525 migrantů za solidární humanitární gesto, narazil u prezidenta Miloše Zemana. Ten jím odůvodňuje, proč Pocheho odmítá do funkce jmenovat.

„Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády,“ prohlásil Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro Parlamentní listy.

Naivní nevědomý prosťáček

Zeman proti Pochemu použil argument, který již o den dříve vytáhl proruský dezinformační web Aeronet. Od něj jej následně převzaly další stránky podobného zaměření. Pocheho kvůli tři roky starému textu spojují s prosazováním Marakéšské politické deklarace, kterou server lživě vykládá jako závazek k přijímání migrantů. S ní přitom nemá nic společného.

„Migrace bude, ať chceme nebo nechceme, protože v této chvíli už jde o globální proces, kterému nikdo z české vlády Andreje Babiše nebude chtít zabránit. O tom svědčí i skutečnost, že kandidátem za ČSSD na post ministra zahraničí v nové Babišově vládě je vítač migrantů Miroslav Poche, který v roce 2015 napsal neuvěřitelný odkopávající článek s názvem Neotáčejme se k uprchlíkům zády,“ píše web.

Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.

Server Raguian, jenž se orientuje na příznivce ezoteriky a v českých podmínkách doplňuje širokou škálu dezinformačních webů, text z Aeronetu zkopíroval a doplnil o vlastní komentáře. Pocheho označil za naivního nevědomého prosťáčka.

Místo omezení suverenity nezávazná deklarace

O kvótách na migranty v souvislosti se socialistickým kandidátem na ministra píší také České národní listy a web Nová republika. Server Zvědavec zase míní, že je europoslanec vlastizrádce, jelikož v Evropském parlamentu (EP) hlasoval pro Usnesení EP o pokroku v iniciativě globálních paktů OSN o bezpečné, řízené a legální migraci a o uprchlících. To má podle webu zbavit Česko práva rozhodovat o tom, kdo se usídlí na jeho území.

Ve skutečnosti je dokument plný slov jako „vítá, zdůrazňuje, žádá, vyzývá“, přičemž je spojuje s obecnými hodnotovými deklaracemi. Nejde tak o závaznou právní normu, která by omezovala českou suverenitu, jak tvrdí konspirátoři.

Podobně je to také s onou Marakéšskou deklarací, kterou začátkem května podepsal ministr vnitra Lubomír Metnar na konferenci evropských a afrických států.

Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.

„Konference byla zaměřená na nelegální migraci, pašování lidí, převaděčství, návraty nelegálních migrantů zpět do afrických zemí. Výsledkem této konference bylo přijetí Marakéšské politické deklarace a Marakéšského akčního plánu do roku 2020. Jedná se o právně nezávazné politické dokumenty, pro Českou republiku neznamenají žádné přijetí nových závazků, přijímání nových migrantů a tzn. žádná podpora masové migrace z Afriky. Naopak tímto bojujeme proti nelegální migraci a převaděčství,“ vysvětloval Metnar.

V dokumentu, který je v rozporu s tvrzením Aeronetu dostupný na webových stránkách Evropské komise, se píše o dialogu a ochotě najít řešení pro ochranu migrantů i prevenci neřízené migrace. Vedle podpory pozitiv migrační politiky, což proruské weby mylně interpretují jako závazek přijímat cizince, se zmiňuje také výměna postupů týkajících se návratu migrantů do domovských zemí.

Pomáhá i SPD, jako u lithia

Celá kauza kolem spojování Pocheho s vítáním přistěhovalců a Marakéšskou dohodou nápadně připomíná postup, který prokremelská média využila během kauzy lithium. Ta ovlivnila závěr předvolební kampaně před loňskými sněmovními volbami.

Také informace o ohrožení zásob nerostné suroviny pod Cínovcem se rozšířila z dezinformačních serverů. Přišel s ní právě Aeronet. Mezi voliče ji pak pomohlo dostat hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které z lithia udělalo jedno z hlavních témat posledních týdnů kampaně.

Na Pocheho zaútočil i šéf SPD Tomio Okamura.

Předseda SPD Tomio Okamura se angažuje i nyní. Na svém Facebooku zkritizoval Pocheho kvůli jeho blogu, účast ČSSD ve vládě označil za krok k přijímání migrantů a ve stejném příspěvku neopomenul připomenout i Marakéšskou dohodu. Vykládal ji přitom ve stejném duchu jako zmíněné konspirační weby.

SDÍLET