Nákaza koronavirem jako nemoc z povolání. Virus v nemocnicích může spustit lavinu žalob

Lenka Petrášová

Česká lékařská komora se rozhodla bojovat za to, aby zdravotníci, kteří onemocní nebo musí do karantény, byli bráni jako lidé s pracovním úrazem a nemocí z povolání. A to se všemi právními důsledky, které to má. „Jsem si vědom toho, že může přijít vlna žalob na zaměstnavatele, tedy nemocnice o odškodnění. Jenže není v pořádku, že lidé z první linie dnes zůstávají na polovině platu na nemocenské, když si svou nákazu nezavinili, ale přišli k ní právě kvůli práci,“ říká v rozhovoru pro INFO.cz viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek.  

Thomayerova nemocnice, kde se koronavirem nakazila sestra, která teď o víkendu zemřela, hlásí aktuálně 144 nakažených zdravotníků. To je dost děsivé číslo na jednu nemocnici. Co v takovém případě zdravotníci dělají?

Bohužel nastoupí na pracovní neschopnost, takže dostávají jen malou část platu. Není nijak zohledněno, že tento stav nákazy nebo nutnosti zůstat v karanténě nastal v práci, a právě kvůli tomu, že svou práci dělali. To se mi nezdá spravedlivé. Je potřeba si uvědomit, že výraznou část platu dělají lékařům a sestrám příplatky za služby, noční a víkendy, takže to není jako u jiných lidí oněch asi 60 procent platu, ale ve skutečnosti ani ne polovina platu. Což je třeba u sester, které mají nižší platy než lékaři, mnohdy likvidační pro rodinu.

Čím budeme léčit koronavirus? Běží 500 testů možných léků a vakcín, říká šéfka SÚKLu

sinfin.digital