Návštěva ruského ministra v Česku se komplikuje. Muže z jeho delegace nepustili do země, tvrdí deník

ČTK

luš

jj

České úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů jednoho člena delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na několikadenní návštěvu ČR. Informoval o tom server Deník N. Podle jeho zdrojů je dotyčný několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. České ministerstvo zahraničí podle mluvčího Michala Bucháčka nechtělo věc komentovat. Ruské velvyslanectví v ČR dnes podle agentury TASS incident označilo za nepřátelský projev, který nezůstane bez odpovědi.

Nevpuštění Rusa do ČR potvrdily deníku tři vysoce postavené zdroje ve státní správě a ve vládě. Podle nich byl muž po přistání na pražském Letišti Václava Havla a následné pasové kontrole vrácen do Moskvy.

„Jde o muže, který je našimi i spojeneckými službami ověřen jako spolupracovník ruských tajných služeb,“ řekl Deníku N zdroj z bezpečnostního prostředí. Doplnil, že stejně se na Rusa dívají i vlády západních států, které jej vedou i na seznamu spolupracovníků Kremlu. Podle serveru je mužem, který nebyl do Česka vpuštěn, někdejší dlouholetý pracovník ruského velvyslanectví v Praze Andrej Kuzněcov.

Koudelka: Na Hradě nejsou původní klenoty, žezlo a jablko mají Rakušané, stydíme se o ně říct

sinfin.digital