Ne vždy se shodneme, říká muž, který Babišovi radí, jak vycházet s EU. Rozhovor INFO.CZ s europoslancem Teličkou

Český europoslanec Pavel Telička je mluvčím hnutí ANO pro zahraniční a evropskou politiku. S Andrejem Babišem se ale v celé řadě témat neshodne. Jaký by byl Babiš premiér a co by to znamenalo pro postavení Česka v EU? V evropském kontextu ANO ještě nevyzrálo, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Telička.

Není žádným tajemstvím, že se s šéfem hnutí Andrejem Babišem v řadě oblastí názorově neshodnete, například v pohledu na evropskou integraci nebo v zahraniční politice obecně. Jak vůbec v hnutí ANO vzniká zahraniční politika? Je tu nějaký ucelený koncept, nebo to má pod kontrolou předseda Babiš a všichni se s ním takříkajíc vezou? 

Základní pilíře tu existují. V oblasti evropské politiky to je volební program do voleb do Evropského parlamentu. To je pro mne neměnná konstanta, kterou nelze popřít a ani se od ní odklonit, protože to byl náš slib voličům. V ANO fungují odborné pracovní skupiny, například zahraničněpolitická, kterou vedu a kde se přirozeně dotýkáme i evropských témat. 

Kdo je Pavel Telička?

Pavel Telička je český europoslanec (ANO). Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a poté nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí. V letech 1991-1995 pracoval ve Stálé misi ČR při Evropském společenství. Byl hlavním vyjednavačem při vstupu ČR do EU a v roce 2004 se stal eurokomisařem. Ve stejném roce ale musel pozici uvolnit ve prospěch Vladimíra Špidly. Pracoval v poradenské společnosti a v roce 2014 byl zvolen europoslancem. V lednu 2017 se stal místopředsedou Evropského parlamentu. V hnutí ANO platí za odborníka na zahraničněpolitická témata.

Jaký reálný vliv má tato skupina na tvorbu zahraniční politiky v hnutí ANO? 

Je to skupina, která patří mezi ty, co nejintenzivněji pracují a co se také nejčastěji scházejí. I vzhledem k tomu, že jsou jejími členy výrazné tváře hnutí, očekával bych, že se její závěry přenášejí do řídících orgánů, kde tito lidé zasedají, nebo aspoň do poslaneckého klubu ve sněmovně. Jelikož ale u toho nejsem, nedokážu vyhodnotit, jak moc se to daří. Můžu ale říct, že v minulosti se tito lidé více názorově lišili, nebo měli méně informaci, což se nesporně mění. Pokud projednáváme něco zásadního, tak z toho vzniká zápis, který dáváme k dispozici klubu. 

Jaký je váš vliv na šéfa hnutí Andreje Babiše? 

V určitých intervalech se scházíme a témata zahraničněpolitického rázu diskutujeme a projednáváme. Pokud má Andrej Babiš před sebou nějaká zahraničněpolitická jednání, nikoliv tedy radu ministrů financí, tak se mnou obsah svého vystoupení konzultuje. To se stalo například při kongresu ALDE a musím říct, že připomínky, které jsem měl, zapracoval. Určitě to tedy funguje, i když asi ne úplně ideálně, protože názorové rozdíly tu zcela určitě jsou. Andrej Babiš na to říká, že jsou minimální a že se v 90 % shodneme. Je pravda, že kamkoliv přijdu a otevřu nějaké téma, tak má zájem to řešit. 

Telička bude nejvýše postaveným Čechem v europarlamentu

Znamená to tedy, že pokaždé, když Andrej Babiš prohlásí něco na adresu EU, tak s vámi konzultuje zahraničněpolitické dopady svých vyjádření? 

Ne. Pokaždé také nekonzultuje ani tu odbornou pracovní komisi. Platí ale to, co řekl před mnoha měsíci, a sice to, že k zahraniční politice se jménem hnutí může vyjadřovat pouze on a já. Aniž by to uvedl v tomto pořadí, tak si myslím, že to tak je. On je koneckonců předseda a já nejsem ani člen hnutí. Já mohu učinit maximum pro to, aby naše zahraniční politika byla vyprofilovaná a konzistentní, ale i tak mohou zaznít výroky, které komisí neprojdou, nebo nejsou se mnou konzultovány. 

S přihlédnutím k tomu, že preference hnutí ANO rostou a blíží se parlamentní volby, kde může hnutí ANO výrazně bodovat, nemělo by se na tom zapracovat? 

Není to ideální stav a do budoucna bude zapotřebí, aby hnutí ANO mělo jakéhosi stálého zahraničněpolitického tajemníka a z pohledu administrativy se lépe připravilo. Bude třeba brát v úvahu, že po příštích volbách bude politická zodpovědnost hnutí pravděpodobně vyšší. Pokud se Andrej Babiš stane premiérem, musí se myslet na to, že zahraničněpolitické otázky v EU primárně řeší Evropská rada, tedy prezidenti a premiéři EU. 

„Andrej Babiš patří k evropským ministrům financí, kteří něco představí a buldočím způsobem za tím jdou. Pokud jsou přesvědčeni, že je to správné, tak je to dobře.“

Řekl jste to Andreji Babišovi a jaká byla jeho reakce? 

Pověděl jsem mu o nutných změnách, které je třeba udělat, na sklonku loňského roku. Především i to, aby měl pravidelný pracovní kontakt s někým, kdo má nezbytnou odbornost. Odpověděl mi, že by byl rád, kdybych se tou osobou stal já. Nejprve ale musí dojít k nějaké profesionalizaci celého aparátu. 

Neohlížejme se na Zemana, postavme vlastního kandidáta.

Z pohledu člověka zvenčí to vypadá, že ANO se soustředí především na domácí otázky a v celé řadě oblastí mu chybí zahraničněpolitický a evropský kontext. Nemáte ten pocit? 

Byl bych poslední, kdo by popíral, že ANO v evropském kontextu nevyzrálo. Bohužel tu ale nevidím žádnou politickou stranu, která by na tom byla lépe. A neříkám to proto, že bych chtěl ANO bránit. 

Pokud se budeme bavit pouze o hnutí ANO, tak máte pravdu, že se vyprofilovalo spíše na domácí agendě. Na druhou stranu je férové říct, že například ministru životního prostředí Richardu Brabcovi se podařilo velmi dobře vypořádat s evropskou tématikou, které opravdu rozumí. To samé platí o ministru dopravy Danu Ťokovi. Nedokážu ale bohužel říct, jak moc to dokáží přenést dovnitř hnutí. Je možné, že se to úplně nedaří. 

Před měsícem jste ve Štrasburku říkal, že nejste rozhodnutý, zda budete v příštích volbách do Evropského parlamentu znovu kandidovat. Minulý týden jste se stal nejvýše postaveným Čechem v této instituci. Může to být impuls pro to, abyste se rozhodl? 

Můžu mít nějakou představu, co všechno ta práce bude obnášet, ale bez toho, aniž bych si to vyzkoušel, tak nemůžu nic tvrdit jistě. Možná to přinese něco, co v rozhodování zohledním, a ukáže mi to, zda má smysl pokračovat, ale je také možné, že to využiji v něčem jiném. Nyní se mi to jeví tak, že to bude mít na mé pokračování v politice minimální nebo dokonce žádný vliv. 

„Migrační kvóty nepřijmeme,“ zopakoval Chovanec.

Spojujete svou politickou budoucnost s hnutím ANO? 

Andreji Babišovi jsem v minulosti dal asi dvakrát ke zvážení, zda by na mém místě neměl být někdo, kdo více reprezentuje většinový názor hnutí. Odpověděl mi, že v tom nevidí problém, protože názory, které zastávám já, jdou směrem, kterým by se mělo ubírat i ANO. 

Důležité bude ale pro mne to, jak bude vypadat volební program před blížícími se parlamentními volbami a jak ho bude ANO následně naplňovat. Bude to test, kterým bude muset hnutí projít, a já doufám, že v něm uspěje. Pokud ne, tak to bude mít logicky dopady na mé nazírání. 

Jak důležitá je pro Andreje Babiše Evropa a EU? 

To je dobrá otázka, na kterou ale úplnou odpověď nemám. Přiznám se, že takhle jsem mu ji ani nikdy nepoložil. To, co občas zazní v médiích, je něco jiného než říká mně. A nemyslím to tak, že by to novináři nějak zkreslovali, ale můj rozhovor s ním často vypadá jinak, než co zaznívá na veřejnosti. Jak už jsem říkal, v některých tématech se neshodneme, i když jsme je spolu několikrát diskutovali. To je třeba příklad sankcí proti Rusku. 

Čtyřkolová bitva o šéfa Evropského parlamentu.

Přemýšlel jste nad tím, jak by mohla vypadat vládní politika směrem k EU, pokud by v jejím čele stál Andrej Babiš? 

Přemýšlel jsem o tom. Pokud ANO vyhraje na podzim volby a Andrej Babiš se stane premiérem, bude pro mne politika české vlády uvnitř EU velmi důležitá. Poslední vývoj v celé řadě oblastí v EU nebyl nejšťastnější, ale jako šťastný nevidím ani náš přístup k EU. Pokud kritizuji, tak to dělám i z pozice zahraničněpolitického mluvčího hnutí ANO, a chtěl bych, aby ANO podobné chyby neopakovalo a navíc i zjednalo nápravu. To neznamená přestat s kritikou EU, ale vědět, co EU pro nás znamená. Měli bychom také vědět, jak můžeme ovlivňovat dění uvnitř EU a měnit ji ve slabinách, které nepochybně má. Pokud by Andrej Babiš jako možný budoucí premiér toto neudělal, tak by to pro mě byla nesmírně relevantní informace. 

Na druhou stranu, soudě podle jeho veřejných výroků a také toho, co říká mně, doufám v pozitivní vývoj. Jako ilustraci můžeme použít zasedání ministrů financí EU v Bruselu. Nemůžu říct, že by Andrej Babiš byl na těchto radách populární, ale rozhodně tam není vyvrhelem. Můžeme mít na reverse charge rozdílné názory, ale rozhodně tam patří k ministrům financí, kteří něco představí a buldočím způsobem za tím jdou. Pokud jsou přesvědčeni, že je to správné, tak je to dobře. Jako premiér bude mít mnohem širší záběr a já bych rád, aby se takto choval ve všech otázkách, které jsou pro ČR důležité. Měl by být také konstruktivní, i když to někdy obnáší i to, že bouchne dveřmi nebo pěstí do stolu. 

Nejistota a strach o peníze. Co přinese brexit pro Čechy v Británii?

Říkáte, že byste nerad, aby vláda, kterou teoreticky po volbách povede Andrej Babiš, opakovala stejné chyby jako vláda současná. Co tedy nynější vláda, jejíž součástí je i hnutí ANO, dělá špatně? 

Ve srovnání s předchozími vládami došlo ke zlepšení. Na druhou stranu nerad hodnotím pouze na základě srovnání, ale podle toho, jaké by to mohlo být. A to v tomto případě takové není, potenciál rozhodně není vyčerpán. 

„Je nepochopitelné, jak se může řadový ministr, který mimochodem sám v Bruselu nic nevyjednal, chovat takto nezodpovědně. V tento moment není nic kontraproduktivnějšího.“

Souvisí to i s aktuálním výrokem Milana Chovance k brexitu (ministr v nedělních Otázkách Václava Moravce prohlásil, že ČR by měla začít s Brity vyjednávat sama a nečekat na partnery v EU; pozn. red.). Pro mě je naprosto nepochopitelné, jak se může řadový ministr, který mimochodem sám v Bruselu nic nevyjednal, chovat takto nezodpovědně. Dělá přesně to, před čím členské státy v tuto chvíli varují, tedy štěpení EU ještě před samotným jednáním. Z hlediska celkové atmosféry v EU a také postavení ČR v těchto jednáních a její schopnosti prosadit si tam vlastní témata není nic kontraproduktivnějšího než takto hloupý komentář. Je to opravdu neskutečné. 

Co Česku takové chování přinese? 

Můžete se klidně půl roku o něco snažit, a když se stane něco takového, tak jste zase, kde jste před tím byli. Za velkou chybu považují i to, že na takové jednání nezareaguje premiér, které šéfuje vládě a také je předsedou strany, v níž ministr Chovanec zasedá. Pokud se k tomu premiér dnes nevyjádří, tak se s tím výrokem sveze celá vláda a tím pádem i celá ČR. 

Nebude to v EU vnímáno spíše jako výrok směrem k domácímu publiku? 

Pokud by bylo vše perfektní, tak by to třeba řada zemí přešla. Ale ono to tak perfektní není, abychom si něco podobného mohli dovolit.

 

SDÍLET
sinfin.digital