Nečasová a zpravodajci zneužili Vojenské zpravodajství, soud jim dal dlouhé podmínky

lup

22. 11. 2017 • 11:14

Soud znovu rozhodl v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Janu Nečasovou a trojici zpravodajců uznal vinnými. V aféře úzce spojené s partnerkou expremiéra Petra Nečase a s pádem jeho vlády se jedná už o třetí rozsudek. Nečasová podle obžaloby jako někdejší šéfka premiérova kabinetu a jeho milenka úkolovala zpravodajce, aby sledovali jeho tehdejší manželku Radku a dva zaměstnance Úřadu vlády. U soudu za to padly, podmínky. Rozsudek není pravomocný, lze předpokládat, že obžalovaní se proti němu odvolají.

Vedle Nečasové čelili obžalobě někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek. Vinu odmítali s tím, že neprováděli sledování, ale tzv. kontrasledování kvůli tomu, že se premiér obával o bezpečnost své rodiny.

Nečasová dostala od soudkyně Pavly Hájkové trest odnětí svobody na dobu dvou let s podmíněným odkladem na tři roky, pro bývalého šéfa Kovandu na 18 měsíců s odkladem na tři roky, pro Páleníka na 20 měsíců s odkladem na dva roky a pro Pohůnka 20 měsíců s odkladem na dva roky.

Obvodní soud se kauzou zabývá celkem počtvrté. Původní soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila trestním příkazem podmínku, následně v hlavním líčení dvakrát vynesla zprošťující verdikt. Oba rozsudky zrušil odvolací soud, který naposledy nařídil i výměnu soudkyně za Pavlu Hájkovou. Ministr spravedlnosti podal na Královou kvůli způsobu rozhodování v této i dalších kauzách kárnou žalobu.

SDÍLET