Nečekaný problém na D1. Odtahovat by už mohla jen jedna firma, tvrdí kritici novely

Cestu po problémové dálnici D1 by vám už brzy nemusely znepříjemňovat jen špatné počasí a nekončící opravy, ale nově také zmatky kolem odtahových služeb. Poslanec Josef Kott (zvolený za hnutí ANO) v pozměňovacím návrhu k zákonu o provozu na pozemních komunikacích požaduje, aby policista na dálnici musel zajištěním odtahu nepojízdného vozidla pověřit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). To se nelíbí České asociaci asistenčních společností, která tvrdí, že návrh pomáhá pouze jedné konkrétní firmě a řidič už nebude moci požádat svoji asistenci o přivolání nejbližší odtahové služby, která je pro něj nejvýhodnější.

„Svým návrhem poslanec prostřednictvím ŘSD zajistí jedné konkrétní firmě exkluzivitu u asistenčních zásahů na dálnicích, a vytvoří tak zde monopol v neprospěch motoristů,“ řekl INFO.CZ Petr Bold, prezident České asociace asistenčních společností. Podle něj návrh v podstatě znemožňuje, aby dané auto bylo co nejdříve odstraněno, což je pro provoz na D1 kriticky důležité. Bez zajímavosti není, že návrh nadále „žije“, přestože jej odmítl hospodářský výbor sněmovny a výhrady má i dopravní policie, ministerstvo vnitra a podle informací INFO.CZ i ministerstvo dopravy, které na dotazy ovšem nereagovalo.

Sám Josef Kott kritiku asociace odmítá a domnívá se, že se jeho kolegové z hospodářského výboru „nechali ovlivnit“ ministerstvem dopravy, které ovládá hnutí ANO. „V prvé řadě je nutno říci, že se nic nemění na stávající praxi, že si odtah může motorista zajistit sám. Jedinou moji snaho bylo předejít tomu, že překážka bude dálnici blokovat nepřiměřeně dlouho, až několik hodin,“ řekl poslanec INFO.CZ.

Scruton a Kubera: velké postavy české pravice

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital