Nechtějí už jen sedět a nic nedělat. Českem prochází Pochod pro Aleppo

Z Berlína do syrského Aleppa právě pochoduje skupina lidí, kteří chtějí upozornit na utrpení obyvatel v bombardované syrské metropoli. Cesta pěšky má trvat asi tři a půl měsíce.

Skupina organizátorů Civil March for Aleppo říká, že nechtějí už jen sedět a nedělat nic. „Pochod vznikl jako reakce na bezmoc, kterou jsme cítili, když jsme se dívali v televizi a všude na internetu na záběry z obléhaného Aleppa. Řekli jsme si, že se můžeme jen bezmocně dívat, nebo udělat alespoň něco symbolického a předat tak vzkaz Syřanům, že nám jejich osud není lhostejný,“ uvádí jedna z českých organizátorek pochodu Marie Heřmanová. Mezinárodní skupina pochodujících včera překročila české hranice. 15. ledna by měl pochod dorazit do Prahy, odkud bude pokračovat přes Moravu do Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Makedonie, Řecka, Turecka a do syrského Aleppa.

Světové konflikty v roce 2017: Které utichnou a které naopak hrozí?

Pochod vyrazil 26. prosince z Berlína. Organizátoři nepředpokládají, že by účastníci ušli celou trasu pochodu. „Připojit se může opravdu každý a to v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Máme zajištěné ubytování v teple, doprovod auty a lékařskou pomoc, kdyby byla potřeba, takže se není vůbec čeho bát. V zásadě stačí sbalit batoh a spacák, teple se obléct a vyrazit. Jít s námi je možné dvě hodiny, dva dny nebo dva měsíce,“ vysvětluje Heřmanová. Na facebookové stránce pochodu je k dispozici přesná trasa, kudy pochod v České republice vede.

Skupina několika desítek manifestujících dnes dorazila do Ústí nad Labem. „Atmosféra je velmi dobrá i přes nízké teploty. Účastníci si při přestávkách společně vaří a během pochodu si povídáme o situaci v Sýrii. Často na nás také v jednotlivých obcích už čekají lidé, kteří se ptají, jak se k nám mohou připojit, nebo nám nabízejí nocleh. Hodně se také zajímají o dění v Aleppu a o to, jak můžou vyjádřit, že jim to není lhostejné,“ popisuje přímo z pochodu jeden z organizátorů Jan Skalík. Ve skupině prý šli už lidé šestnácti národností, nejvíce z Německa a Polska, České republiky, Francie nebo Švýcarska. „Zatím mě mrzí, že se neúčastnilo více lidí z České republiky, ale předpokládáme, že před Prahou se přidají další,“ doufá Skalík.

 

Důvod pochodu je spíše manifestační. Ačkoli účastníci chtějí skutečně dojít až do Sýrie, organizátoři přiznávají, že chtějí hlavně upozornit veřejnost a média na situaci v Aleppu. „Samozřejmě většina z nás podporuje i humanitární pomoc. Pokud se nám skrze crowdfunding podaří vybrat dost peněz, věnujeme je na humanitární účely a pomoc v Aleppu a Sýrii. Nicméně pochod samotný je především o aktivním vyjádření občanů, o tom, že nám to prostě není jedno. Inspirování jsme taky podobným pochodem proti obléhání Sarajeva, který měl ve své době poměrně velký úspěch a ovlivnil i politické rozhodování,“ doplňuje Heřmanová. Účastníci věří, že do Aleppa dojdou. „Situaci na turecko-syrské hranici probíráme s odborníky, kteří se tam dlouhodobě pohybují – zatím věříme, že bude možné hranici přejít a že to bude i bezpečné. Samozřejmě ale máme v záloze i plán B, pro případ, že to možné nebude," ujišťuje Heřmanová.

Uprchlíci mrznou na hranicích. Srbsko a Maďarsko se podle lidskoprávních organizací dívají stranou

A jaké motivace mají přímo účastníci pochodu? „Vnímám to jako jednu z možností jak upozornit na humanitární katastrofu v Sýrii a potřebu ji nějak řešit. Organizace, kterou vedu, dlouhodobě pomáhá uprchlíkům z dané oblasti, proto považuji za podstatné přitahovat mediální pozornost k příčinám, před kterými tito lidé utíkají. Pochod může být také vzkazem pro lidi v Sýrii, že lidem v Evropě jejich utrpení není lhostejné,“ vysvětluje předsedkyně iniciativy Pomáháme lidem na útěku Zuzana Lenhartová.

Někteří účastníci přesto vidí dopad pochodu skepticky. „Myslím si, že ta akce reálný význam nemá – sotva může skutečně něco ovlivnit a přichází s více jak půlročním zpožděním. Pochodovat dnes pro Aleppo není žádné hrdinství. Ale zvažuji se zúčastnit pro to, že nechci, aby toto téma z veřejné diskuze zmizelo,“ říká Jan Motal.

SDÍLET
sinfin.digital