Nedovolíme násilí na Češích. Britský ministr Johnson jednal v Praze o brexitu a Trumpovi

Šéf britské diplomacie navštívil Prahu poprvé od referenda, ve kterém si země zvolila odchod z EU. Sešel se s ministrem zahraničí a premiérem. V chrámu svatých Cyrila a Metoděje uctil padlé vojáky.

Boris Johnson přijel do Česka ujišťovat, že britská vláda o rizicích, kterým jsou lidé z ostatních zemí Evropské unie v ostrovním království vystaveni, dobře ví. A že udělá maximum pro jejich ochranu.

„Vážíme si přítomnosti Čechů ve Spojeném království, stejně jako všech tří milionů evropských občanů. Fantasticky přispívají naší společnosti. Jejich práva samozřejmě budou chráněna.“

Jenže podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy se atmosféra v zemi rozhodně nelepší. „Každý týden máme na ambasádě zprávy o útocích na Čechy – verbálních i fyzických. Jenom proto, že mluví jinak než anglicky. A počet roste, neklesá. Takže je vidět, že nálada je v Británii poměrně brutální,“ řekl v rozhovoru pro Info.cz

„Boris Johnson mě ujistil, že britská vláda udělá všechno pro to, aby nevznikly žádné tendence, které by ohrožovaly život občanů, kteří přicházejí z Evropské unie do Británie.“

Johnson po setkání se svým tuzemským protějškem jednal i s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Téma i v tomto případě bylo jasné: brexit a vše s ním spojené. Ale došlo i na aktuální situaci po prezidentských volbách v USA.

Londýn podle Johnsona chce zajistit, že po brexitu nebudou vznikat obchodní bariéry mezi Británií a zbývající sedmadvacítkou. Ujišťoval, že vzájemný obchod neutrpí. "Nebylo by šílené uvalit cla, kvóty nebo jinou byrokratickou zátěž na tento volný obchod? My to nechceme," řekl. 

Podle českého ministerstva průmyslu loni ČR vyvezla do Británie zboží za 206,6 miliardy Kč a dovezla zboží za 73,4 miliardy Kč.

V podvečer Johnson uctil v chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze památku českých a britských vojáků, kteří padli ve válečných konfliktech. V kryptě kostela položil věnce k bustám padlých parašutistů. 

Boris Johnson v Praze uctil padlé vojáky

Johnson je první člen britské vlády, který přijel do Česka po červnovém referendu, v němž se britští voliči vyslovili pro vystoupení z EU. Britská vláda chce odchod z evropského společenství formálně zahájit nejpozději ke konci března příštího roku, což podle Johnsona stále platí. Do celého procesu ale ještě může zasáhnout justice. Vrchní soud v Londýně na začátku listopadu konstatoval, že vláda o vystoupení nemůže rozhodnou sama a potřebuje souhlas parlamentu. Nejvyšší instance se odvoláním kabinetu bude zabývat v první polovině prosince.

 

SDÍLET
sinfin.digital