Nejdřív Hrad, pak Lipovská a teď i celá Rada ČT. Tweet zástupce šéfredaktora spustil další palbu kritiky na veřejnoprávní médium

Více než hodinu radní České televize ve středu řešili nešťastný tweet zástupce šéfredaktora zpravodajství Františka Lutonského z 25. června. Upozorňoval v něm, že obce a města zasažená tornádem v prezidentské volbě spoléhala na Miloše Zemana. Tweet už tehdy rozpoutal bouřlivou debatu, část reakcí totiž Lutonskému podsouvala, že si podle něj za tornádo lidé, kteří volili Zemana, tak nějak mohou sami.

Nic takové ale Lutonský nenapsal. Což neznamená, že se nedopustil přinejmenším neobratné nebo nejednoznačné formulace. Také proto nejspíš svůj tweet krátce po jeho zveřejnění smazal. „Smazal jsem ten tweet o tornádu a prezidentovi, protože ho mnoho lidí vykládá tak, jak by mě ani ve snu nenapadlo,“ vysvětlil. Jenomže v mezičase si na jeho počínání v otevřeném dopise stěžoval Hrad. A navázala na něj korespondence mezi radní Hanou Lipovskou a generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem.

„Poukazovat v době, kdy v nemocnicích bojují o život přeživší, na jejich politické názory vyjádřené v demokratických volbách, není nic více než cynický hyenismus, proti kterému se jménem všech, kteří nyní svou pomocí přispívají k obnově, tímto dopisem ohrazuji,“ napsal krom jiného ve svém dopise generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi hradní kancléř Vratislav Mynář. Připomněl mu také, že on sám v rozhovoru pro Hospodářské noviny v únoru letošního roku řekl, že pokud jsou zaměstnanci ČT aktivní na sociálních sítích, tak by to mělo splňovat základní parametr: „co píšou na sociální sítě, by neměli mít problém zopakovat do našeho vysílání.“

Přesně tento argument ve středu na jednání radních několikrát zopakovala Lipovská. Dvořák jí nakonec odpověděl, že pokud jde o samotný tweet, zcela jistě by ve vysílání veřejnoprávní televize zaznít mohl. Zněl takto:

„V prezidentské volbě obce a města brutálně postižená tornádem spoléhala na Miloše Zemana. Takhle tam dopadly výsledky voleb. Všude hlasovali pro současného prezidenta…

Hodonín 60,75 %

Břeclav 56,72 %

Mikulčice 56, 22 %

Hrušky 58,32 %

Moravská Nová Ves 60,92 %

Lužice 54,85 %“

„Informace tohoto typu by mohla být v ČT zveřejněna bez nejmenšího problému,“ má jasno Dvořák. Problémem je podle něj způsob, jakým ji někteří lidé – včetně Hany Lipovské – interpretovali. Celou debatu ještě předtím započala Lipovská tím, že přečetla dopisy, které si s Dvořákem vyměnila, a to aniž by o nich kdokoli z ostatních radních něco tušil. Oba dokumenty má redakce INFO.CZ k dispozici.

Popření principu demokracie a Kodexu ČT

Lipovská hned v úvodu svého dopisu dost ostře uvedla, že Lutonský svým příspěvkem na Twitteru popřel samotný princip demokracie, tedy pluralitu názorů, které, cituji Lipovskou, „občané svobodně projevují ve volbách, i princip, který jste uvedl v rozhovoru pro deník Hospodářské noviny dne 22. 2. 2021“. Následuje citace Dvořáka, kterou už dříve použil kancléř Mynář. Lipovská dále připomněla, že podle ní necitlivý a vůči obcím postiženým živelnou katastrofou krutý tweet upřesnil Lutonský tím, když se přiznal, že řeší, jak se lidem ten, kterému dali důvěru v prezidentských volbách, odvděčil. Jinak řečeno narážel na to, že prezident na katastrofu v danou chvíli nereagoval.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co píše Hana Lipovská v dopise generálnímu řediteli ČT?
  • Jak zareagoval Petr Dvořák?
  • A jak se k tweetu Františka Lutonského postavili radní ČT?
sinfin.digital