Nejnebezpečnější byl Havel, Vaculík byl psychopat. Známý psychiatr Plzák hlásil StB i informace o pacientech

Jan Hrbáček

Byl vyhlášeným psychiatrem, vědcem, televizní hvězdou a bavičem. Ovšem svým způsobem i Jekyllem a Hydem. Známý psychiatr Miroslav Plzák podepsal v roce 1961 spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. O odvrácené tváři celebrity se spekuluje dlouho, INFO.CZ proto z několika svazků StB zrekonstruovalo, jak to bylo doopravdy. Plzák příslušníkům StB sděloval informace o diagnózách pacientů, donášel i na kamarády a přátele. Podle Plzáka byl například pozdější prezident Václav Havel nejnebezpečnějším ze signatářů Charty 77, a sám mu předpisoval návykové léky. Spisovatel Ludvík Vaculík byl podle Plzáka psychopat.

Žil životem velmi žádané celebrity. Psychiatr a spisovatel Miroslav Plzák býval častým hostem televizních a rozhlasových pořadů před rokem 1989 i po něm. Napsal desítky vědeckých prací, které se nejčastěji zabývaly depresemi. V roce 1964 založil v Praze první linku důvěry v celém východním bloku. Zjistil tak, že největší procento lidí, kteří hledali okamžitou pomoc psychoterapeuta, mělo problémy právě v manželství.

Guru a zakladatel českého manželského poradenství žil bohémským životem a rád se obklopoval známými a váženými umělci, pohlednými ženami, nejčastěji herečkami. A to byla sféra, která mimořádně zajímala komunistickou Státní bezpečnost (StB). Výtvarníci, hudebníci a herci se často projevovali protirežimně, žili oproti dělnické třídě příliš volnomyšlenkářsky, a to režim nelibě nesl. StB proto hledala mezi touto V.I.P. klientelou svoje informátory. Jedním z nich se stal právě Plzák.

Vlastnoruční záznam Miroslava Plzák, v němž StB hlásí, s kým se stýká.
sinfin.digital