Nejoblíbenějším starostou v Praze je Portlík. Nejdůležitější jsou pro mě spokojení občané, říká

Jak se co do popularity daří bezmála tři čtvrtě roku po komunálních volbách starostům městských částí Prahy 1 až Prahy 11? Odpověď na tuto otázku hledal průzkum agentury Phoenix research, kterého se zúčastnilo 876 respondentů. Nejpopulárnějším starostou je aktuálně muž v čele radnice Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). „Tyto průzkumy jsou fajn, ale nejlepším měřítkem oblíbenosti politika jsou vždy spokojení občané,“ říká Portlík k výsledkům.

Portlíka, který v loňských volbách obhájil post starosty deváté městské části hlavního města, v průzkumu konaném mezi 2. a 13. červnem označilo za nejpopulárnějšího z jedenácti starostů a starostek 22 procent všech dotázaných. „Za spokojenými občany vždy stojí soustavná každodenní práce a ne jen politické PR rok před volbami. Proto jsem moc rád, že to lidé u nás na ‚devítce‘ umí rozlišit a ocenit činy místo slov, zejména na nejrychleji rozvíjející se městské části. Tato podpora je pro mě zpětnou vazbou, která k práci dodává potřebnou víru,” komentuje své prvenství Portlík.

Podle Portlíka za jeho úspěchem v průzkumu stojí konkrétní projekty, které se podařilo realizovat na Praze 9. „Loni se nám podařila řada dobrých věcí. Jako v minulých letech jsme úspěšně čerpali dotace ze státního rozpočtu, evropských fondů nebo od hlavního města Prahy, a to zejména na investice ve školství. V září jsme dokončili výstavbu nové sportovní haly u ZŠ a MŠ Na Balabence. Postavili jsme ji za cenu podle původního projektu, který byl dva a půl roku starý. To je v době patnáctiprocentní inflace, která je ale ve stavebnictví daleko vyšší, majstrštyk našeho vedoucího odboru správy majetku Ing. Gollera. Podobně se nám daří při stavbě nové ZŠ a MŠ Elektra, kterou budeme co nevidět kolaudovat,“ vysvětluje Portlík.

„Začátkem příštího roku bychom chtěli začít s realizací ZŠ Elektra II. V současné době pokračují práce na hmotové studii stavby. Ideální by bylo dostavět ji tak, aby do ní plynule přešli žáci z prvního stupně ZŠ Elektra. Zároveň počítáme i se střední školou – gymnáziem. Z toho je vidět, že i v nejbližších letech půjdou hlavní investice na devítce zase do školství. A jak budou přibývat školy a školky, musíme počítat i s rostoucími běžnými výdaji v této oblasti,“ doplňuje Portlík s tím, že městská část pod jeho vedením plánuje i změny financování v sociální sféře a výstavbu nových domovů pro seniory ve Vysočanech a na Proseku se zapojením financování i z cizích zdrojů.

Druhé místo v průzkumu s 20 procenty obsadil starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě), bronzová příčka pak připadla s rozdílem procentního bodu Jakubu Stárkovi (ODS), který je v čele Prahy 6. Čtvrté a páté místo rovněž obsadili politici a političky z Občanské demokratické strany, konkrétně starostka Prahy 2 Alexandra Udženija a starosta Prahy 10 Michal Valovič, které jako nejoblíbenější označilo shodně 17 procent respondentů. Na spodku výsledného žebříčku popularity se ocitli starostka Šárka Zdeňková (HPP11) z Prahy 11, která získala 11 procent, a Michal Vronský (TOP 09) z Prahy 3 spolu se starostou Prahy 4 Ondřejem Kubínem (ODS), shodně s devíti procenty.

„Popularitu starostů městských částí sledujeme zhruba pět let. Pro nás nešlo o žádné překvapení. Obvykle úspěšní starostové vedou svou městskou část k výrazným volebním výsledkům. Je tomu tak například v Praze 2 a v Praze 9. Dříve jsem hovořil o Janě Černochové, nyní o Alexandře Udženiji. Starosta Portlík je stabilně vysoko, stejně jako starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hlavní město České republiky je v tomto ohledu velice konzervativní, nevidíme žádné dramatické posuny,“ udává k průzkumu Peter Svoboda z agentury Phoenix research, která jej zpracovala. 

„Kromě popularity poměřujeme i znalost či neznalost, kterou ale nemá smysl prezentovat, šlo by o zkreslující údaj. Někteří v minulosti zaměňovali neoblibu a neznalost, jsou to ovšem dva jiné sociologické údaje. Proto jsme se rozhodli publikovat především žebříček kladných bodů městských částí Praha 1 až 11,“ dodává Svoboda.

sinfin.digital