Němeček a Dienstbier ve vládě končí, nahradí je Ludvík a Chvojka

Premiér Sobotka potvrdil změny mezi sociálnědemokratickými ministry. Končí šéf zdravotnictví a ministr pro lidská práva. Nováčky v kabinetu jsou ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka.

V případě Miloslava Ludvíka premiér ocenil jeho zkušenost ekonoma. Chce od něj, aby pomohl v tlaku na dostupné zdravotnictví. Má také zabránit jeho privatizaci, což lze vnímat jako vymezení se proti hnutí ANO, které Sobotka z této snahy v minulosti nařknul.

„Je to člověk, který podle mého názoru může pomoci v tlaku, aby zdravotnictví bylo efektivní a dostupné“

Jan Chvojka (ČSSD)

Je jedním ze sociálnědemokratických poslanců, kterým se v letošních krajských volbách podařilo uspět. Voliči mu dali dostatek hlasů, aby se stal zastupitelem za Pardubický kraj. Zároveň zůstává na pozici zastupitele pro město Chrudim. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2010. Je místopředsedou Mandátového a imunitního výboru a členem Ústavně právního výboru.

Personální obměna je podle Sobotky výsledkem série tvrdých otevřených rozhovorů se všemi ministry ČSSD. Některé podle něj skončily dohodou na další spolupráci. 

Změny v kabinetu Sobotka dělá po prohraných volbách, kdy některé členy vlády označil za „unavené“. Sociální demokracie podle něj nesmí klopit hlavu a musí umět nabízet témata, která voliče zajímají. Předseda vlády proto volá po změnách v programu.

Vnitrostranický oponent Sobotky Jeroným Tejc uvítal, že jeho stranický šéf oznámil výměnu už dnes. Konec Němečka v kabinetu ho mrzí, rozhodnutí ale respektuje. V ČT24 také odmítl, že by existovala dohoda, že pokud odejde ministr Dienstbier, nebude mít Sobotka na volebním sjezdu protikandidáta – například právě v podobě Tejce.

„Když přijde nový ministr na ministerstvo, tak se půl až tři čtvrtě roku rozkoukává.“

Premiér Sobotka o zamýšlených změnách informoval prezidenta. V neděli odpoledne se sejdou a Sobotka mu předá konkrétní návrh na změnu kabinetu. 

SDÍLET
sinfin.digital