„Není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit už dnes," varují kontroloři. EET zatím funguje bez problémů

Druhá vlna EET platí ode dneška. Vztahuje se na podnikatele v maloobchodu a velkoobchodu. Znamená to, že zákazník musí dostat účtenku z registrační pokladny nejen v restauraci, ale také ve večerce, trafice či na nádraží u stánkaře, který prodává párky v rohlíku. Obchodníci i tentokrát nechávali přípravy na poslední chvíli, a to přestože Finanční správa důrazně upozorňovala, že nebude tak shovívavá, jako byla v případě hotelů a restaurací.

„Vše funguje naprosto hladce,“ uvedla před devátou hodinou ráno Petra Petlachová, mluvčí Finanční správy. Přestože se ani druhá vlna zavádění EET neobešla bez rozepří. Týká 250 tisíc obchodníků, přitom tři dny před tím, než zákon vstoupil v platnost, si autentizační údaje vyzvedla méně než polovina podnikatelů.

Klubové pivnice: Snadný způsob, jak obejít zákaz kouření i EET

Pokud se někdo z nějakého důvodu rozhodl, že dnes bude prodávat, aniž by tržby evidoval, jak požaduje zákon, může se dostat do potíží. Finanční správa chce být tentokrát nekompromisní. „My jsme deklarovali, že by podnikatelé neměli spoléhat na nějakou dobu hájení, protože měli dostatečnou dobu na přípravu a také dostatek informací, takže není důvod, proč bychom do terénu nemohli vyrazit a nekontrolovat už dnes, “ řekla Petlachová. Upozorňuje tak na fakt, že podnikatelé mohli vyzvedávat autentizační údaje od prvního září loňského roku a testovací provoz mohli spustit už v listopadu.

SDÍLET
sinfin.digital