Neuvěřitelná záchranná akce tonoucího řidiče na Mělnicku. Podívejte se na hrdinství kolemjdoucích

HalfPageAd-1

urm

03. 01. 2019 • 10:30

Neuvěřitelnou odvahu o Silvestru prokázali kolemjdoucí u rybníka Harasov na Mělnicku. Když se rodiny Petra Čapka, Ladislava Mikeše, Petra Jindráčka a Pavla Seemana procházely kolem silvestrovského oběda malebným koutem Kokořínska, nic nenasvědčovalo tomu, že se následující minuty promění v boj o život. Kousek od nich se ozval pískot gum a všichni už jen mohli sledovat, jak osobní vůz letí přes svodidla a po zhruba 25 metrech dopadá na střechu přímo do rybníka. Řidič byl uvnitř auta zaklíněný a bojoval o život. Záchranáři teď zveřejnili popis situace a videa, která ukazují hrdinství lidí na místě.

Mobile-rectangle-3

„Ve stejné chvíli od Kokořínského dolu přijel další zachránce pan X, který cestoval vozidlem VW Passat, bíle barvy s manželkou a dítětem. Po vystoupení z vozidla, v oblečení okamžitě skočil do vody a plaval k vozidlu, následován Petrem Čapkou a Petrem Jindráčkem, který měl u sebe nůž. Vozidlo se poměrně rychle potápělo pod hladinu, zabořené přední částí do dna, podvozkem nahoru,“ uvádí facebooková stránka Integrovaných záchranných složek Mělník.

Zachránci se nejdřív marně snažili otevřít kufr auta, to ale bylo celé zamčené. Nejmenovaný zachránce, po němž IZS Mělník stále pátrá, měl u sebe dokonce sekyrku a pokusil se otevřít zamčené zadní dveře. To se opět nepovedlo, přičemž voda měla pouhých šest stupňů. Všichni zúčastnění tak s přibývajícím časem riskovali svoje vlastní životy.

Když se jim nepodařilo k zaklíněnému řidiči dostat, rozhodli se velmi originálně přitáhnout auto ke břehu ještě před příjezdem záchranářů. „V této době pánové Seeman a Makešem a manželkami organizovali záchrannou akci na břehu, kdy se snažili zastavovat kolem jedoucí řidiče, aby získali dostatek tažných lan k přitažení auta. Po navázání k tažnému oku auta všichni zachránci doplavali na pláž a snažili se za pomoci dalších řidičů vozidlo lanem dotáhnout ke břehu (přibližně 10-15 řidičů z jiných vozidel),“ píše IZS Mělník.

Auto se jim podařilo dotáhnout ke břehu přesně ve chvíli, kdy na místo dorazili záchranáři. Do vody tentokrát pro změnu skočil policista Jiří Mašek, kterému se ovšem rovněž nepodařilo vůz otevřít. Řidiče se nakonec podařilo vyprostit hasičům a zdravotníkům se jej podařilo resuscitovat. Muž svým zraněním přesto následně podlehl. Všichni, kteří se zúčastnili záchranné akce, nicméně mohou být považováni za hrdiny.

„Velice si ceníme obětavé pomoci civilních osob na místě nehody, především zmíněných pánů, kteří doplavali k vozidlu a s pomocí dalších řidičů pak odtáhli ke břehu. Zde je vidět, že lidé k sobě nejsou lhostejní, tak jak to možná někdy vypadá, ale dokáží i pomoci, když je to třeba,“ uvádí IZS Mělník.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1