Nouzový stav se prodlouží do 12. prosince. Vládu opět podrželi komunisté

Sněmovna dnes po takřka devítihodinové debatě odsouhlasila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince. Vláda původně požadovala o osm dní delší lhůtu, pro svůj návrh ale nesehnala dostatečnou podporu. Výsledný termín je kompromis, Babišův kabinet při hlasování opět podpořili komunisté. 

V zásadě můžeme říct, že jsme ve sněmovně byli svědky déjà vu. Zatímco menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD navrhovala kvůli pandemii koronaviru prodloužení nouzového stavu o měsíc, opozice byla ochotna za určitých podmínek kývnout na podstatně kratší dobu s tím, že by pak vláda musela znovu předstoupit před zástupce dolní komory. Premiér Andrej Babiš postup vlády hájil tím, že chce dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s koronavirem, k čemuž je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nutné minimalizovat mobilitu a sociální kontakty lidí.

Opozice vládu ale vinila z chaosu a nejasného plánu, co přijde v příštích dnech. Ze všeho nejvíc pak volala po otevření maloobchodu. Předmětem debaty bylo také postupné otevírání škol. „Co má být hlavním cílem vládou zaváděných opatření? Zabránit třetí vlně a zároveň ekonomickému kolapsu této země. Najít rovnováhu mezi lockdownem a reálným fungováním země, a to potom, co tato vláda v září situaci kvůli snaze o volební zisk podcenila. Nechala situaci dojít až do momentu, kdy máme jedny z nejhorších čísel na světě,“ kritizoval vládu na plénu sněmovny předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ředitel ČT není důležitý, důležitá je svoboda. Platilo to v roce 2000, platí to i letos

Na vládu apeloval, aby přišla s předvídatelnými ekonomickými opatřeními, Piráti podle něj požadují spravedlivou a dostatečnou podporu všem zasaženým subjektům a skupinám. „Pokud tato vláda není schopna garantovat bezpečí rizikových skupin občanů praktickými kroky na straně jedné a spravedlnost v rozložení dopadů na občany na straně druhé, k čemu nám tedy je ten nouzový stav?,“ dodal Bartoš směrem k ministru zdravotnictví.

Blatný pak zdůraznil, že navzdory pozitivním signálům je i nadále nezbytné dodržovat zavedená opatření. „Jenom a jenom tak bude zpomalování pokračovat a systém bude dále udržitelný, neboť situace je stále velmi nestabilní, a tudíž zranitelná. Pokles a pozitivní trendy nejsou stejně patrné ve všech regionech, a jak jsem už řekl, stále máme velké množství nemocných v našich nemocnicích. Trvá i riziko nákazy mezi seniory,“ zdůraznil Blatný s tím, že počet testů, které se provádějí, se pohybuje na adekvátních počtech.

Předseda STAN Vít Rakušan se zaměřil mimo jiné na už zmíněný maloobchod. A nebyl zdaleka jediný. „Když už se bavíme o supermarketech, proč v této chvíli neumožníme tedy otevřít provozovny i maloobchodníkům, kteří nemají problém zajistit to, aby se právě na určité ploše opravdu pohyboval jenom jeden zákazník? A je to mnohdy o mnoho jednodušší než v těch velkých nákupních centrech. Abych nikomu nefandil a nelobboval za jednu skupinu, vyberu si obchod, který mám já osobně rád – knihkupectví. Proč nejsou otevřena například knihkupectví a podobné provozovny?“ tázal se Rakušan.

Policie odložila trestní oznámení, které na INFO.CZ a historika Blažka podala poslankyně za ANO Válková

Podobně to viděla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová-Adamová. Také podle ní se logika vládních opatření v posledních dnech vytrácí. I ona zmínila opatření ohledně počtu osob na prodejní ploše. „Viděli jsme včera záběry front, které se tvořily, a určitě si nejeden z nás klade otázku, proč je zrovna patnáct metrů ta zvolená plocha, na kterou teď smí být do obchodu vpuštěn zákazník.“ Pekarová údajně dostává stovky dopisů denně, ve kterých jí lidé tvrdí, že doposud neviděli jakoukoli pomoc ze strany státu, přitom od 22. října nemohli vydělat ani korunu.

Tak jako vždy během vlády Andreje Babiše ale byla klíčová pozice komunistů. Nakonec se potvrdila naše informace, tedy že KSČM se sice přikloní k prodloužení nouzového stavu, avšak nikoli o celý měsíc. Pro návrh komunistů na prodloužení nouzového stavu do 12. prosince hlasovalo 54 ze 103 přítomných poslanců (vedle KSČM jde o poslance z řad hnutí ANO a ČSSD).

SDÍLET
sinfin.digital