Nová politická strana. Zakládá ji politolog Robejšek

Markéta Žižková

Známý politolog a komentátor Petr Robejšek založil politickou stranu. Jmenuje se Realisté a jejím cílem je „uzdravit českou politiku", řekl dnes Robejšek na tiskové konferenci. 

Strana bude mít ve znaku modrou hvězdu - chce být „majákem při hledání národních cílů, potřeb a hodnot". V příštích sněmovních volbách che získat až 20 procent hlasů.

Robejšek stranu představil i ve videu na YouTube

Mezi hlavní priority strany patří rodina, bezpečnost, národní bohatství a odpovědnost. Detailní program představí Realisté na jaře. Do té doby se strana také rozhodne, jestli představí prezidentského kandidáta.

Robejšek řekl, že „nerad myslí tak dopředu". Přímo ale kandidaturu nevyloučil. Za nepravděpodobné ale uvedl, že by se stal předsedou strany Realisté. Chce spíše dohlížet na to, aby se strana chovala „metodicky a korektně".

Spolu s Robejškem bude v nové straně šéf asociace obranného průmyslu Jiří Hynek nebo ekonom Pavel Kohout, který s ním působil už v think tanku Institut 2080. Jeho správní radu Robejšek včera opustil.

Robejšek v poslední době ostře kritizoval Evropskou unii, a zejména její migrační politiku. Nová strana vznikala poslední čtyři měsíce v utajení, ještě tak není zaregistrovaná u ministerstva vnitra. Žádost podá dnes. 

Robejšek je politolog, ekonom, komentátor a publicista, žijící v Německu. Po emigraci v roce 1975 se postupně vypracoval až na ředitelské místo v soukromém Mezinárodním ústavu pro politiku a hospodářství v Hamburku. Po pádu komunismu začal přispívat do českého tisku, často vystupuje v rozhlase a v televizi.

sinfin.digital