„Nebyli naivní, takto se to v mafiích zkrátka dělá.“ Ondráčka ke kauze STAN: Ještě se bojí, co vyplave na povrch

Protikorupční expert a bývalý šéf Transparency International David Ondráčka v rozhovoru pro INFO.CZ komentuje aktuální kauzu Starostů a nezávislých. Nepochybuje, že je to pro ně obrovský skandál. „Je to rána do jejich image čisté strany, a pochopitelně musí být velmi nervózní, jaké další vazby ještě vyplavou na povrch. Na mysli mám zejména vazby Stanislava Polčáka a Petra Gazdíka na tu organizovanou skupinu,“ říká Ondráčka.

Pražský dopravní podnik – deset nebo patnáct let se to jeví tak, že když se kolem něj někdo ochomýtne, dříve nebo později má oplétačky s policií…

Já mám pocit déjà vu. Pražský dopravní podnik je pořád takový krmelec pro pražské vyhladovělé politické a byznysové srnky – bohužel. A přestože tam jednou za čas zasáhne policie, to lákadlo tam stále zůstává. A to od časů ODS, kdy tam řádili Rittig a spol., za časů hnutí ANO to řešil Faltýnek a Hlína, a za Hřiba evidentně Petr Hlubuček a lidé kolem Starostů a nezávislých.

I proto je trochu chucpe, že kritiku nyní zvedá ANO nebo ODS, vždyť jejich lidi měli svého času s DPP podobné průšvihy. Hlavní otázka ale je, co s tím. Podle mých informací má ten podnik dost nesmyslné vnitřní předpisy, v jejichž důsledku nenese nikdo za nic odpovědnost – je tam snaha všechno rozhodovat kolektivně. Odpovědnost je tam tudíž přenesena na kolektivní rozhodování, což samozřejmě vede k tomu, že se velmi špatně rozplétá v trestních záležitostech přímá odpovědnost konkrétních osob.

A pokud jde o Hlubučka, je to obrovský skandál hnutí STAN. Je to rána do jejich image čisté strany, a pochopitelně musí být velmi nervózní, jaké další vazby ještě vyplavou na povrch. Na mysli mám zejména vazby Stanislava Polčáka a Petra Gazdíka na tu organizovanou skupinu. A je také pravděpodobné, že to celé výrazně promluví do komunálních voleb v Praze.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co naznačují dosavadní zprávy z médií o počínání Hlubučka a dalších aktérů kauzy?
  • Jaké indicie měl Vít Rakušan a co znamená jeho reakce?
  • Co by pro STAN znamenalo, pokud by se prokázaly například vazby Petra Gazdíka na Michala Redla?
sinfin.digital