Odvolání Němečka? Vojtěch ví co dělá, má moji důvěru, zastal se ministra Babiš

ČTK, pav

09. 02. 2018 • 15:05

Premiér v demisi Andrej Babiš se dnes zastal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který odvolal ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD).  Babiš sám v minulosti na Němečka, tehdejšího ministra zdravotnictví, podal trestní oznámení kvůli nákupu technologie v ostravské nemocnici.

"Adam Vojtěch má moji důvěru, že dělá jako ministr správné kroky. Zadal audit, který ukázal, že za Němečkovy doby se na ministerstvu utrácely peníze bez faktur a plnění," připomněl Babiš nedávno publikované závěry auditu, který odhalil chyby v mediálním odboru ministerstva z dob Němečkova vedení.

Premiér dále uvedl, že Němečkovy postupy kritizoval už v době minulé vlády. "Pořád chtěl víc peněz do resortu a neuměl říct, na co je hodlá použít, neměl přehledy výdajů, sliboval navýšení platů lékařům a sestrám a ani to pořádně nesplnil. Dokonce jsem ještě jako ministr financí dával trestní oznámení na nákup kybernetického nože, když byl ještě ředitelem nemocnice v Ostravě," dodal Babiš.

Němeček vidí za svým odvoláním vyřizování účtů ze strany vlády. Důvody k odvolání, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jsou podle něj "lži, kecy a účelovka", užil tak Babišův slovník. Ministerstvo dnes informovalo o Němečkově odvolání v tiskové zprávě, ten se to prý dozvěděl z médií. Od ministra ani od jiných představitelů úřadu přitom podle svých slov neslyšel žádné vyjádření nespokojenosti. Nemocnice podle něj v loňském roce vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk 111,2 milionu korun.

SDÍLET