„Ojebal český stát,“ napsal premiér o Babišovi. Kvůli dluhopisům Agrofertu jsou na nože

Premiér Bohuslav Sobotka se znovu ostře pustil do ministra financí Andreje Babiše. Důvodem byly dlouhodobé mediální přestřelky ohledně Babišova sporného nákupu dluhopisů a jeho následná neochota odtajnit daňová přiznání. Babiše kritizuje i pravicová opozice, která chce téma řešit na mimořádné schůzi sněmovny.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) chová pokrytecky, když inkasuje peníze z dluhopisů Agrofertu, aniž je zdanil, a zároveň se tváří, že bojuje s daňovými úniky.

„Ojebal český stát!“ Sobotka se pustil do Babiše. Komentář Marka Stoniše

„Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář Andrej Babiš k tomu, aby důkladně ojebal český stát. Říká, že to bylo v tu chvíli legální. Já říkám, že je to velké pokrytectví,“ uvedl Sobotka na facebooku.

„Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel. Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl. Je to lež, kterou odmítám. Když mě chce pan premiér kritizovat, tak by si možná měl nejdříve zamést před vlastním prahem,“ uvedl v reakci Babiš. Odmítá, že by jednal účelově nebo pochybil.

Další ostuda? Na letišti v USA zadrželi norského expremiéra. Amerika bude mít ostudu, naznačil

Sobotka označil to, že Babiš inkasuje peníze z Agrofertu bez zdanění a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky, za šaškárnu. Babiš svým nákupem dluhopisů Agrofertu využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová.

Babiš odmítá, že by postupem obcházel zákon a uvádí, že předpis má na svědomí někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Lidem, jako je Kalousek, se zodpovídat nebudu... Nebudete říkat, že tady dělám daňové podvody,“ prohlásil ve čtvrtek ve sněmovně Babiš.

Kalousek na facebooku trvá na tom, že Babišův postup byl daňovým podvodem. „Rád bych jasně řekl, že je diametrální rozdíl mezi pojmy 'postup podle práva' a 'zneužívání práva'. Podvodníci tyto pojmy často zaměňují. Ministr Babiš to dělá přímo učebnicově,“ napsal.

SDÍLET
sinfin.digital